Kan vermek birçok hastalığı önler

Ege Üniversitesi (EÜ) Kan Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Aydınok, kan bağışlamanın insan sağlığı üzerinde çok yararlı etkileri olduğunu belirtti.

Kan vermekle kanımız tazelenir ve daha iyi işlev görür. Ayrıca manevi etkisiyle de kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar.” dedi.

Kan bağışlamanın herhangi bir hastalık bulaştırmayacağının ve can acıtmayacağının altını çizen Prof. Dr. Aydınok, kan alım işleminin kimlerden ve nasıl yapıldığını şöyle anlattı: ”18 ile 60 yaş arasında, kendini sağlıklı hisseden herkes kan verebilir. Hamilelerden ve bebekleri dokuz aylık olana kadar lohusa annelerden kan alınmaz. Kişi kan bağışladıktan hemen sonra işinin başına dönebilir.”

Halkın kan bağışı konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yeşim Aydınok, ”Halkımız gönüllü kan bağışı konusunda duyarlıdır. Motivasyon, eğitim ve moral desteği olduğu takdirde bağış iki misli artacaktır. Gönüllü kan bağışı, doğrudan yaşam kurtarmaktır. Mesela bir kanser hastası, bir yıl içinde 100’den fazla kan ve kan ürününe ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Kan vermeyi kolaylaştırmak gerektiğini belirten Aydınok, ”Hastanelerde gönüllü kan bağışı yapmak isteyenler için ayrılmış özel mekanlar olmalıdır. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde böyle özel bir alan vardır. İsteyenler sıkıntı yaşamadan ve beklemeden kan vermektedir. Kan bağışlamak isteyen vatandaşlarımız EÜ Kan Merkezi’ne doğrudan müracaat edebileceği gibi 390 38 79 veya 390 49 50 numaralı telefonlardan randevu alarak da gelebilir.” diye konuştu.Ayrıntılı bilgi : www.kangrubu.com