Kanada’da Dünya’ya düşen bir göktaşı görüntülendi

Kanada'daki bir üniversite bir göktaşının düşüşünü görüntülemeyi başardı.

Dünya'ya düşerken bir göktaşını ya da kayan yıldızı görüntülemek sık rastlanan bir olay değil. Ancak 5 Mart akşamı Pasifik saatiyle akşam 10:59'da Kanada'daki Western Ontario Üniversitesi ağına bağlı gökyüzü kameraları geniş bir ateştopunu düşerken görüntülemeyi başardı.

Üniversite'den Peter Brown ve doktora öğrencisi Wayne Edwards yaklaşık 1 kilogram ağırlığında olduğunu tahmin ettikleri bir veya daha fazla göktaşının bulunması için yerel yetkililerin yardım etmesini umuyorlar.

Edwards, düşen cismin güneş sisteminin Mars ve Jüpiter arasındaki ana göktaşı kuşağından gelmesinin olası olduğunu ve yaklaşık 12 kilometre karelik bir alana düşmüş olabileceğini söyledi.

Edwards, en azından bir göktaşı bulabileceklerinden emin. Çünkü ellerinde göktaşının düşerken kaydedilmiş video görüntüleri var. Bu görüntülerden ve eğer bulabilirlerse göktaşından çok şey öğrenebileceklerini umuyor.

Tahminlere göre parçalar olasılıkla Erie Gölü ve Huron Gölü yakınlarına düştü. Ancak başka ihtimalleri de göz ardı etmiyorlar.