Kanadalılar Türk kültürüyle buluştu

Kanada'nın başkenti Ottawa'daki Türk Kültür Merkezi tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen "Ottawa Türk Festivali" Kanadalılardan yoğun ilgi gördü.

Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Türk Kültür Merkezi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen “Ottawa Türk Festivali” Kanadalılardan yoğun ilgi gördü. Festivalin açılışında, aralarında Ottawa Belediye Başkanı Jim Watson’ın da bulunduğu çok sayıda isim hazır bulundu.

Festival boyunca Kanadalılara Türk yemekleri dersi verilirken; Mevlana belgeseli ve Fethullah Gülen’i konu alan Hollywood yapımı “Love is a Verb” adlı belgeselin de gösterimi yapıldı.

Yağmurlu havaya aldırmayan birçok Kanadalı, Amerika’dan festivale katılan Mavi Yıldız halk dansları ekibinin sergilediği birbirinden farklı Türk oyunlarını görme imkanı buldu. Bunun yanı sıra festivale Bosna Halk Dansları ve Aborjin Dans Grubu da renk kattı.

Festivale özel hazırlanan şark köşesinde Osmanlı kostümleri giyip, fotoğraf çektiren Kanadalılar, aynı zamanda mantı, gözleme, döner ve baklava gibi Türk mutfağının meşhur tatlarını denedi.

Bir hafta süren festival boyunca Kanadalılar, çeşitli gösterilerin ve Türk yemeklerinin tadını çıkardı.

CİHAN