Kanadoğlu – Arınç polemiği

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun ortaya attığı görüşün, araştırmaya bile değer olmadığını söyledi.

Kanadoğlu’nun sözlerinin maksatlı olduğunu savunan Arınç, kendisinin Cumhurbaşkanlığı’na aday olup olmayacağını 16 Nisan’da açıklayacağını söyledi.

NTV’de canlı yayına katılan Bülent Arınç, Sabih Kanadoğlu’nun ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 367 milletvekili girmezse seçime geçilemez” şeklindeki görüşü değerlendirdi. Bülent Arınç, şöyle konuştu: “Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun iddiası, Meclis İç Hukuku’na aykırıdır. Türkiye’yi bırakın, başka ülkelerde bizimkisi gibi karar yeter sayısı bile yok. Biz bunu Anayasa’nın 96. maddesiyle ortaya koymuşuz. Bir Meclis’in toplanarak çalışmaya başlayabilmesi için 184 kişinin mevcudiyetini şart koşmuş. 184’ü bulduğum zaman toplantıyı açarım. Bunun dışında bir hüküm yok. Bir karar alacaksınız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bakacağım, 184 kişi varsa toplantıyı açacağım. Belki içeride daha fazla kişi vardır. 367’nin altında çıkarsa oylamayı tekrarlarım. 184 ile başlayacağız, 2 defa 367’yi 2 defa da 256’yı arayacağız.”

Sabih Kanadoğlu’nun ortaya attığı görüşün hiçbir hukuki değeri olmadığını vurgulayan Bülent Arınç, “Zorlamalarla bu işi çıkmaza sokmak isteyenleri biraz akla davet etmek istiyorum. İçeride 184 kişi varsa, hangi partiden olduğu önemli değil, sonuçta bu rakamlar varsa, Cumhurbaşkanlığı seçilir. Seçim sırasında Meclis’e gelmemenin hiç bir önemi yok” dedi.

Bülent Arınç, Kanadoğlu’nun açıklamalarının maksatlı olduğunu savunarak “Sayın Kanadoğlu’nun açıklamalarına şaşırdım ve üzüldüm. Bu düşünceler Anayasa hukuku ve Meclis İçtüzüğü’ne aykırı. Sayın Kanadoğlu’nun yazısını okuduğumda bu yazının amacının, ‘Bu meclis Cumhurbaşkanı seçmemelidir. Cumhurbaşkanı AK Parti içinden olmamalıdır. Hele hele Başbakan Erdoğan hiç olmamalıdır’ olduğu görülür. Bunu düşündükleri için buna uygun hukuki argümanlar geliştiriyorlar” diye konuştu.

Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı seçilme sürecini birebir yaşadığını hatırlatan Arınç, Sezer için 5 partinin imzası alınmasına rağmen Sezer’in ancak 3. turda seçilebildiğini kaydetti. Süleyman Demirel’in 244’le en az oyla seçilen Cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayan Arınç, “Kaç aday çıkar bilinmez ama bu Parlamento dışarıdan gösterilen adayı seçer mi, bu milyonda bir ihtimal” dedi. Muhalefetin ille de kendi önerdikleri birisinin Cumhurbaşkanı seçilmesini istediğini, bunun da eksrem bir düşünce olduğunu dile getiren Arınç, “Cumhurbaşkanlığı’na aday olup olmayacağı” sorusuna ise “16 Nisan’a kadar aday olup olmayacağımı açıklayacağım” yanıtını verdi.

“Bu işin sorumlusu benim” diyen Bülent Arınç, muhalefet katılmasa bile AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis’i toplayacak ve Cumhurbaşkanı’nı seçecek Anayasal çoğunluğa sahip olduğunu söyledi. Meclis’in açılış için 184, 3. turda da 256 milletvekilini bulması halinde Cumhurbaşkanı’nı seçebileceğini vurgulayan Arınç, “184’ü bulunca toplantıyı açarım. Kim girer kim girmez bizi ilgilendirmez. ‘Ben girmedim, protesto ediyorum’ diyenler bu sözlerini ömür boyu söylesinler. Anayasa açısından bir gram değer ifade etmez. Birisi aday oldu, başkası da oldu. Ben aday oldum ama o seçildi. Meclis’e gelmedim, protesto ediyorum kabul etmem, elini bile sıkmam… Ne yaparsan yap” şeklinde konuştu.

Bütçe görüşmeleri sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sözleriyle yaşanan gerginliği değerlendiren Bülent Arınç, “Ben Sayın Baykal’ın sözlerini ilk dinlediğimde de doğru anladım ancak sözleri yanlış anlaşılmaya müsaitti. Sayın Baykal’ın özel hayata ne kadar dikkat ettiğini ve özen gösterdiğini biliyorum” dedi.