Kanalizasyon karistigi iddiasiyla içilmeyen musluk suyunda nitrat orani yüksek çikti

ERZURUM - Erzurum'un Gez Mahallesi'nde ikamet eden vatandaslarin kanalizasyon karistigi iddiasiyla içmedikleri musluk suyunda nitrat orani yüksek çikti.

Semt sakinleri içme suyunu belediyenin yaptirdigi çesmeden ya da marketlerden aldiklari hazir sudan karsilarken kullanmak için musluk suyunu tercih ediyor. Saglam Apartmani sakinlerinden Burak Akkaya, kendilerini semte yeni tasindiklarini sulardaki koku nedeniyle musluk suyunu içemediklerini söyledi. Akkaya, musluk suyunu içtikleri zaman karin agrisi yasadiklarini ifade ederek, mahallede suya kanalizasyon karistigi yönünde söylentilerin çiktigini kaydetti.

Erzurum Su ve Kanalizasyon Isleri (ESKI) Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada ise musluk suyuna kanalizasyonun karismadigi; suda nitrat oraninin yüzde 40-50 arasinda seyrettigi belirtildi. Bu sikintinin semtte 8- 10 yildir yasandigina dikkat çeken ESKI Genel Müdürü Vahit Kilinboz, yapimi devam eden Çat Baraji’nin faaliyete geçmesinin ardindan mahalle sakinlerini temiz suya kavusacagini söyledi. Belediyenin vatandaslarin ihtiyacinin karsilanmasi için bölgeye çesme yaptigini aktaran Kilinboz, “Musluk suyuyla çay ya da yemek yapilinca koku meydana geliyor. Vatandaslarimiz 2006 yilinda faaliyete geçecek Çat Baraji’na kadar musluk suyunu temizlik islerinde, içme suyunu da çesmeden karsilayabilirler. Insallah en kisa zamanda Erzurumlu’ya Palandöken Dagi’nin tertemiz suyunu içerecegiz’ dedi. Erzurum içme suyunun su an kuyu suyuyla karsilandigini dile getiren Kilinboz, Erzurum’a 52 kuyudan su getirildigini hatirlatti.

Diger taraftan Saglik Il Müdürlügü yetkilileri ise her mahelleden günlük su numunesi aldiklarini vurguladi. Yetkililer, sularin her gün klorlandigini belirterek, “Içme suyu nedeniyle tereddüte düsenler bir dilekçe ile Saglik Il Müdürlügü’ne basvurabilir. Ilgili heyet sikinti bulunana yerlerde gerekli incelemeleri yapar.” denildi.

Erzurum’un 2025 yilina kadar içme suyu ihtiyacini karsilayacak olan Palandöken Baraji Içme Suyu Isale Hatti Projesi Insaati’nda çalismalar araliksiz sürdürülüyor. 23 Temmuz 2004’de temeli atilan isale hattinda borularin her geçen sehre yaklasiyor.

Palandöken suyu 2006 yilinin sonunda Erzurum’da kullanilmaya baslayacak. 2002 yilinda ihale edilen projenin tamamlanmasi ile Kente günlük 130 bin metre küp su tasinacak.

52 KUYUDA NITRAT ORANI GIDEREK ARTIYOR

Erzurum’un su ihtiyacinin karsilandigi kuyularda nitratin giderek arttigini belirten uzmanlar da Lezgi Çay’indan kente tasinacak suyun saglikli su tüketimini de beraberinde getirecegini ifade ettiler. Yetkililer, “Sudaki nitrat oranin artmasi, saglik açisindan tehlikeli. Bunun için Palandöken Barajindan kentimize tasinacak su ile sadece susuzluk sorunu giderilmis olmayacak ayni zamanda saglikli su tüketmemizi de saglayacak” diye konustular.

SUDAKI NITRAT

Nitratlar genel olarak zemin tabakalarinda mevcuttur. Organik maddelerden olusan organik azot da oksitlenerek nitrat haline dönüsür. Nitrat, yüzey sularina nitrik asidin yagmur suyu halinde karismasindan geçer. Yeralti ve yerüstü sularina nitratli bitkilerin çürümesi sonucu topraktan da geçebilir. Kanalizasyon sulariyla kirlenme durumunda nitrat, konsantrasyonu yükselir. Içmesularinda 45 mg- üzerindeki nitrat bazi hastaliklarin ortaya çikmasina neden olur.