Kanamalı hasta çilesi!

Muş merkeze bağlı İnardı köyü Bağcılar mezrasında 4. çocuğuna hamile bayan, 37 saatte hastaneye yetiştirildi.

Muş merkeze bağlı İnardı köyünün Bağcılar mezrasında 4. çocuğuna hamile olan Sabriye Kandemir’in doğumuna bir ay kalmasına rağmen kanaması başlayınca, mezradaki 35 kişilik bir grup hastayı kızakla Üçevler Sağlık Ocağı’na götürmeye karar verdi. Hasta Salı günü sabah 05.30 sıralarında kızakla Üçevler köyüne hareket etti. Yolda tipi ve fırtına olunca köyden 15 kilometre uzaklıktaki Üçevler köyüne ulaşılamadı, mezradan 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ağıllı köyüne sığınıldı.

Akşam üzeri Ağıllı köyüne getirilen hasta ve 35 kişi geceyi Ağıllı köyünde geçirdikten sonra sabah 07.30 sıralarında Ağıllı köyünden Üçevler köyüne hareket edildi. Üçevler sağlık ocağındaki hemşireler hastaya müdahale etmelerine rağmen kanamayı durduramayınca, hasta yakınları Kandemir’i Muş Doğum Hastanesi’ne götürmeye karar verdi.

Muş’tan 35 kilometre uzaklıkta bulunan mezradan yola çıkan hasta ve ekibi, Çavuştepesi’ne geldiğinde cep telefonu ile Sivil Savunma’dan yardım istedi. Sivil savunmaya ait 2 kar kızağı Çavuştepesi’ne giderek kızak üzerindeki hasta jet-skiye bindirildi. Hasta Muratpaşa Mahallesi yakınlarında bekleyen ambulansa götürüldü. İlk müdahale burada yapıldıktan sonra hastaya serum takılarak, Doğum Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

Uzun bir yolculuktan sonra hastasını doğum hastanesine getiren İbrahim Kandemir, “Eşimin kanaması çok oldu. Kan kaybedince çok zor durumda kaldı. Hastaneye getirmeseydik ölebilirdi. Üç vasıta ile hastaneye getirilen eşime müdahale edildi. Durumu ne olacak bilemiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.