Kanatlıların kümeslerinden çıkartılması yasaklandı

Burdur'da tüm kanatlı hayvanların kümeslerde muhafaza edilmesi kararlaştırıldı.

Hastalığın henüz Burdur’da görülmediği fakat önlem amaçlı böyle bir uygulama yapıldığı belirtilen duyuruda ikinci bir emre kadar kanatlı hayvanların kümeslerden çıkartılması yasaklandı.
Burdur’un komşu illeri olan Afyonkarahisar ve Isparta’nın birkaç ilçesinde de kuş gribi kendini gösterdi. Burdur’un Bucak ilçesinde nedeni henüz belirlenemeyen kanatlı ölümleri yaşandı. Tahlil için İzmir’e gönderilen hayvanların test sonuçları yarın belli olacak.
Burdur merkezde henüz hastalıklı ya da ölü hayvana rastlanmadı. Fakat hastalık şüphesi ile bir kişi gözlem altına alındı. Onun test sonuçlarının negatif çıkması ile birlikte tüm Burdurlular kısa süreli de olsa rahatladı.
Burdur Valisi Can Direkçi, ikinci bir emre kadar tüm kanatlıların kümeslerinde kalması için duyuru yaptırdı. Belediyeye ait hoparlörlerden yapılan anonslarda şehirde hastalık olmadığı bu yüzden panik yapılmaması istendi. Ancak güvenlik önlemi nedeniyle tüm kanatlıların kafeslerinde kalması, asla sokaklara çıkartılmaması ve bu hayvanlara dokunulmaması istendi. Sokaklarda başı boş bırakılan kanatlı hayvanların sahiplerine ise yaptırım olarak yasal işlem uygulanacağı açıklandı.
Vali Can Direkçi, vatandaşların sokaklarda gördükleri kanatlı hayvanlar yüzünden paniğe kapıldığını ve bu yüzden birçok ihbar aldıklarını söyledi. Böyle bir paniğe daha fazla fırsat vermemek için bu tedbiri aldıklarını aktaran Direkçi, “Çok şükür Burdur’da kuş gribinden dolayı insan ya da hayvan hastalanması yaşanmadı.” diye konuştu.