Kandaşoğlu: YSK’nın veto kararı genel seçimlere vurulmuş bir darbedir

Van'ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1. sıra milletvekili adayı Zahir Kandaşoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun almış olduğu kararı, "YSK 24. dönem milletvekili genel seçimlerine çok büyük darbe vurmuştur.

Van’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1. sıra milletvekili adayı Zahir Kandaşoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun almış olduğu kararı, “YSK 24. dönem milletvekili genel seçimlerine çok büyük darbe vurmuştur.” şeklinde değerlendirdi.
YSK’nın 12 bağımsız milletvekili adayını veto etmesi Diyarbakır ve Van’da protesto gösterilerine sebep oldu. YSK’nın aldığı karara birçok siyasetçiden eleştiri geldi. Bunlardan biri de Van’ın CHP 1. sıra milletvekili adayı Zahir Kandaşoğlu oldu.
YSK kararıyla, Doğu’da 30 yıldan beri yaşanan sıkıntılara bir yenisinin daha eklendiğini dile getiren Kandaşoğlu, “Bölgemize gerginlik tohumları ekilmiş, bu olay gergin olan ortamı işin içinden çıkılmaz bir hale sokmuştur. Milletvekili adaylıkları YSK tarafından veto edilen bu adaylar için neden daha önce bir önlem alınmadı da 18 Nisan tarihine bırakıldı. Bu olaya bir anlam vermiş değilim. Ne olursa olsun bu kararın bir talihsizlik olduğu kanaatindeyim.” şeklinde konuştu.
Alınan veto kararının demokrasiye, insan haklarına yapılan büyük bir saygısızlık olarak nitelendiren Kandaşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu karardan sonra bölgemiz derin bir yara almış büyük bir kargaşa ortamı yaşatılmıştır. Halkımız 12 Haziran için demokrasi, özgürlük, eşitlik insana saygı ve yenilikçi bir değişim beklerken anti demokratik yapılanmalarla, sağduyudan uzak bir kaos ortamına zemin hazırlamıştır. TBMM bir an önce toplanarak, seçim barajının düşürülmesi dahil olmak üzere, sorunun çözümüne yönelik kararlar almalıdır. Sorunun ülkemizde oluşmasını düşündüğümüz barış ortamına katkıda bulunacak şekilde çözülmesini diliyor ve bekliyoruz.”