Kander yurttaki dayak iddiasını yalanladı

Bursa'da, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki Eşrefiler Kız Yetiştirme Yurdu'nda dayak yedikleri iddia edilen Ş.T. (15) ile D.U. (16)'nun vücudunda herhangi bir darp izinin görülmediği bildirildi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şaban Kander, çocukların polise verdiği ifadelerinde, yurttan kaçarak terminalde iki gün süreyle kaldıklarını, herhangi bir şiddete maruz kalmadıklarını söyleyerek, iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Bursa Valiliği’nin olayla ilgili başlattığı soruşturma ise devam ediyor.
Edinilen bilgiye göre, Ş.T. ve D.U. isimli iki kız öğrenciler kaldıkları Eşrefiler Kız Yetiştirme Yurdu’ndan kaçtı. Durumun Bursa Emniyet Müdürlü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirilmesi üzerine, polisler iki kişiyi, kaldıkları Bursa Şhirlerarası Terminali’nden alarak yurda getirdiler. Çocuk Şube Müdürlüğü ile görüşen Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şaban Kander; “Terminalde jandarmaca bulunan iki kişi, yurdumuzda kaldıklarını gizlemişler. Daha sonra durumlarını açıklamalarına rağmen Çocuk Şube Müdürlüğü’ne durum iletilmeden Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat edilmiş. Savcılıkta bir suç unsuru bulunmayınca çocukların yurda teslim edilmesi istemiyle jandarma tarafından bir basın kuruluşuna haber verilip, çocuklarla yurdumuzda baskı gördüklerine ilişkin olarak görüntülü haber yapıldığı öğrenilmiştir. Konuyla ilgili valilik makamı bilgilendirilmiştir.” dedi.

Çocuk Şube Müdürlüğü’nde yapılan görüşmelerde, çocukların yurttan kaçtıktan sonra terminalde kaldıklarının belirlendiğini kaydeden Kander, şunları söyledi: “Durumdan jandarmanın haberdar olduğu ancak, yurt çocukları olduklarını gizledikleri, durumu dün jandarmaya söyledikleri, bunun üzerine de jandarmanın doğrudan basına haber verip çekim yaptıktan sonra Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğe haber verildiği belirlenmiştir. Çocuklarda herhangi bir darp izi ve yaralama izi görülmemiştir. Emniyette alınan ifadelerinde çocuklar kimseden şikayetçi olmadıklarını beyan etmişlerdir. Her iki çocuğumuz da halen yurdumuzda kalmaktadır.”