Kandıralılar kazaların yaşandığı kavşakta bölünmüş yol istiyor

Kocaeli İzmit ile Kerpe arasındaki kara yolunda, kazaların sıklıkla meydana geldiği Kandıra ilçe merkezinden geçen yaklaşık 2,5 kilometrelik kısmın, biran önce bölünmüş yol olması isteniyor.

Kocaeli İzmit ile Kerpe arasındaki kara yolunda, kazaların sıklıkla meydana geldiği Kandıra ilçe merkezinden geçen yaklaşık 2,5 kilometrelik kısmın, biran önce bölünmüş yol olması isteniyor. İlçe halkı, yol konusunda bugüne kadar fazla mesafe alınmamasına tepkili.

Kocaeli’nin İzmit ile Kandıra ilçeleriyle Karadeniz kıyısındaki Kerpe’yi birbirine bağlayan kara yolunun tek yönlü olması, güzergahı kullanan çok sayıda sürücüye zor anlar yaşatıyor. Sürücüler, kara yolunun, Kandıra ilçe merkezinde ‘kontrolsüz kavşak’ olarak adlandırılan 2,5 kilometrelik kısmında ise tehlikelerle karşılaşabiliyor. Zira, bu kavşakta son 6 yılda meydana gelen trafik kazalarında 3 kişi öldü, 70 civarında kişi ise yaralandı. Ölen ve yaralananlar arasında kaymakamlar da bulunuyor. Kandıra Kaymakamı Oktay Erdoğan, aynı yolda resmi otomobiliyle geçirdiği trafik kazasında yaralandı. 2007 yılında da dönemin Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcan, aynı yerde meydana gelen kazada yaşamını yitirdi. İlçe halkı, kazaların önüne geçilmesi için yolun bu kısmının öncelikle bölünmüş yol olmasını istiyor. Bu doğrultuda, bazı vatandaşların imza kampanyası başlattığı ve yüzlerce imza topladığı öğrenildi. Yol konusunda bugüne kadar bir mesafe alınmaması, hem ilçe halkını hem güzergahı kullananan sürücüleri endişelendiriyor. Vatandaşlar, “Kerpe’nin Karadeniz kıyısında turizm merkezi olması sebebiyle, yaz aylarında bu yolu kullanan vatandaşların sayısı inanılmaz artıyor. Başka kazalara sebebiyet vermemek için yolun bu kısmının öncelikle yapılması gerekiyor.” diye ifade ettiler.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da İzmit’ten Kefken arasındaki kara yolunun duble olmasının programlarında bulunduğunu söyledi. Işık, proje çalışması bittikten sonra yolun ihaleye çıkacağını ifade etti. Işık, Kandıra ilçe merkezindeki yaklaşık 2,5 kilometrelik yolda makul bir proje oluşturmak istediklerini belirterek, “Burada, yolları alttan birleştirmemiz gereken proje olması gerekiyor. Vatandaşın geçişi kolaylaşmalı. Bunun için çalışmalarımız sürüyor.” dedi.