Kani Yılmaz Altın Portakal ödüllü filmde figüran olarak oynamış

PKK terör örgütünün eski Avrupa sorumlularından Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı, senaryosunu Vedat Türkali'nin, yönetmenliğini ise Süreyya Duru'nun yaptığı Kara Çarşaflı gelin filminde figüran olarak oynamış.

11 Şubat’ta Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde aracına bırakılan bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu korumasıyla birlikte öldürülen Faysal Dunlayıcı, 1975 yılında Güneydoğu’da ‘Kara Çarşaflı Gelin’ adlı bir filmde figüran olarak rol aldığı öğrenildi.

Hakan Balamir, Aytaç Arman, Semra Özdamar, Hüseyin Peyda, Aliye Rona ve İhsan Yüce’nin oynadığı film Güneydoğu’da 2 aile arasında geçen kan davasını konu ediyor.

Vedat Türkali’nin senaryo ödülünü aldığı film aynı zamanda, en iyi film, en iyi yardımcı erkek, en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında da ödül alarak o yıl damgasını vurmuştu.

Terör örgütü PKK’ya muhalifliğiyle bilinen nasname.com sitesinin editörü Şükrü Gülmüş tarafından bugün köşesine alınan anılarda terörist Kani Yılmaz’ın hayatından kesitler verildi. Kendisini Yılmaz Güney’in başrolünü oynadığı ‘Vurguncular’ filminde Kont ve Cesi tiplemesine benzeten Gülmüş, köşesinde Yılmaz’ın 1975 yılında Güneydoğu’da çevrilen ‘Kara Çarşaflı Gelin’ adlı bir filmde figüran olarak rol aldığını yazdı.

Terör örgütü PKK saflarına katılmadan bir yıl önce bu filmde rol aldığını açıklayan Gülmüş, Şanlıurfalı olması Türkçe, Kürtçe ve Arapçayı çok iyi bilmesinden dolayı teröristbaşı Abdullah Öcalan’nın Yılmaz’ı sürekli kullandığını yazdı.

Kendisininde örgüte katıldığı sırada Yılmaz’la Beka’da tanıştığını anlatan Gülmüş, terörist Öcalan’ın en sağlam ve güvenilir adamı olarak bildiğini söyledi. Gülmüş, yazısında ayrıca çeşme, pınar anlamına gelen ‘Kani’ ismini buradan Yılmaz Güney’e olan hayranlığından dolayı da ‘Yılmaz’ soyadını da ondan alarak Kani Yılmaz kod adını 1977 yılından itibaren kullanmaya başladığını açıkladı.

Yazısında 3 dili iyi kullanan Yılmaz’ın terörist Öcalan için bulunmaz bir hint kumaşı olduğunu da belirten Yılmaz, terör örgütünün saflarına katılmadan önce Türkiye’de hapishaneye düştüğü yılları ve buradan nasıl kaçtığını anlatıyor.

Eski PKK’lı Gülmüş, örgütten ayrıldığı sırada kurduğu Yeni Ülke gazetesinde teröristbaşı Öcalan’ın Ali Fırat koduyla gazetesinde verdiği köşe yazılarını da Kani Yılmaz’ın hatırı için bunu yaptığını anlattı.