Kanser erken teşhis konulduğunda tedavi edilebilir

Halk arasında tedavisi mümkün olamayan amansız bir hastalık olarak bilinen kanserin aslında bilinenin aksine tedavisinin mümkün olduğu bildirildi.

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Mehmet Bahar, kanserde erken tanı sayesinde hayatta kalma oranlarının çok yüksek olduğunu söylüyor.

Kanserin halk arasında tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak bilindiğini aslında bunun çok yanlış bir düşünce olduğunu belirten Bahar, bazı kanser türlerinde tedavinin güç olmasına karşılık erken tanı sayesinde en kötü tür kanserlerin bile tedavi edilebildiğini dile getiriyor.

Kanser tedavisinde başarı kanserin cinsi, yaygınlığı ve tedavinin düzenliliğine bağlı olduğunu kaydeden Bahar, “Düzenli olmayan bir tedavi en iyi kanser türlerinde bile başarısızlıkla sonuçlanır. Kanser tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve immünoterapidir” diyor.

Sigara, alkol, aşırı güneş ışığı, düzensiz beslenme gibi unsurların kanserin nedenleri arasında olduğunu belirten Bahar kanseri tetikleyen bu tür yanlış hareketlerden uzak durulması gerektiğini ifade ediyor.
Aytıntılı bilgi: www.kanserken.com