Kansere karsi 5 kez zafer kazanan adam

Farkli dönemlerde kansere yakalanan bir Amerikali, her defasinda sagligina kavustu. Su anda 63 yasinda olan azimli adam, son derece saglikli.

Amerika’nin Seattle kentinde 1943 yilinda dünyaya gelen Joseph Dion Radick’in hayati, kansere karsi kazanilan zaferlerle dolu. Henüz 26 yasindayken bagirsak kanseri olan Radick, hayata küsmüstü. Ancak yakin çevresi ve doktorlari, isterse bu hastaligi yenebilecegini söyledi. Maddi durumu da bir hayli iyi olan Radick, tedaviye basladi.

TEDAVISI 16 AY SÜRDÜ
Ancak kemoterapi, oldukça zor bir süreç olacakti. Bunun bilincinde olan Radick, saçlarinin dökülmesine ve asiri zayiflamasina ragmen, kemoterapiye dayandi ve yaklasik 16 aylik bir tedaviden sonra tekrar eski sagligina kavustu. Fakat aradan sadece 2 yil geçmisti ki, Radick’in cigerlerinde i santimetre büyüklügünde bir kitle tespit edildi. Radick için tekrar zor günler baslamisti. Ancak o kanseri bir kez daha yenebilecegine inaniyordu. 12 ay süren bir tedavi sonucunda, Radick kansere karsi bir kez daha galip gelmisti. Iyilesmesi nedeniyle evde verilen partide, “tekrar kanser olsam yine sagligima kavusacagim. Çünkü ben yasamayi seviyorum” diyen Radick, çilginca alkislanmisti. 1976 yili sonlarina dogru, Radick’i bir kötü haber daha bekliyordu. Bu defa organ kanseri teshisi konulan Radick, sorunu ilginç bir espriyle karsiladi. “Anlasilan, kanser benimle ugrasmaktan yilmiyor. Bir kez daha ona ders vermek, beni mutlu edecek” dedi. Fakat doktorlar, Radick’in bu defa isinin kolay olmadigi görüsündeydi. Tedaviler baslamisti. 3-6 10 ay derken, tam 15 ay geçmisti ama Radick hala düzelememisti. Inanilacak gibi degil ama azimli adam kanseri yenecegine kesin gözüyle bakiyordu.

HASTALARA UMUT OLDU
Kanser oldugunu ögrendikten tam 20 ay sonra, iyilesmeyi basaran Radick doktorlari bir kez daha saskina çevirmisti. 3 defa kanseri yendigi için birçok kanserliye umut asilayan Radick, 1985 yilinda artik unuttugu kanser hastaligiyla bir defa daha karsilasti. Kalin bagirsak kanseriydi Radick. Yine tedavi ve yine çevresine umut veren mesajlarla Radick, tedavisini sürdürdü. Ilginçtir, yakin dostlari 4. defa kanser olan Radick’e, “Kanseri yenmekten bikmadin mi?” diye takildilar. Bu defa 7 ayda kanseri vücudundan atan Radick, kanseri siradan bir sorun olarak görmeye basladi.

“KANSERI YINE YENERIM”
Kanser tedavisinin vücuda verdigi zarara ragmen, Radeck sapasaglam bir halde eski yasantisina geri döndü. Kanser, Radick’i son defe 1990 yilinda ziyaret etti. Bu defa ki yumurtalik kanseriydi. Radick, esi ve çocuklarinin büyük destegiyle, yine hastanenin yolunu tuttu. Artik doktorlarda, Radick’i iyi taniyorlardi. Sonuç, her zamanki gibiydi. Radick, 13 aylik bir tedavi sonrasinda, kanserden kurtuldu. Su anda 62 yasinda olan Radick, 15 yildir kanser olmadi. Açikçasi artik, bu yastan sonra kanserle mücadele edecek gücü olmayacagini savunanlar, yine büyük bir yanilgi içinde. Çünkü Radick, yine kanser olsa tekrar sagligina kavusacagini iddia ediyor. Ancak, temennimiz Radick’in veya hiç kimsenin kanser olmamasi.