Kansere yakalanmamak için bir tavsiye

C vitamini ihtiva eden meyveleri tükenmek kansere yakalanma riskini azaltıyor.

Grup Başkanı Dr. Muhittin Özkan, fazla alınan C vitaminin idrar ile ile dışarı atıldığını söyledi. Kış ayında özellikle çocuk ve yaşlıların grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanmaması için bol bol portakal, mandalina, limon, greyfurt ve C vitamini ihtiya eden turunçgillerden yemesi gerektiğini söyleyen Dr. Özkan, C vitamininin vücutta kanser hücresi oluşumunu önlediğini vurguladı.

A, D, E ve K vitaminlerinin fazla alınması halinde insan bünyesine zararlı olabileceğini dile getiren Özkan, B ve C vitaminleri ne kadar alınırsa alınsın insan vücuduna zararının olmadığını ifade etti.
Kış aylarında vücudun mikroplara karşı direnci artırmak için bol bol C vitamini alınması gerektiğine işaret eden Özkan, “Özellikle çocuklar grip, nezle ve soğuk algınlığını hastalıklarına yakalanmamak için narenciye ürünlerinden tüketmelidir. Anne ve babalar oluşabilecek hastalıklara karşı çocuklarına okula gitmeden bir bardak portakal suyu içirmelidir. C vitamini vücudun direncini sürekli arttırır. Bölgemiz C vitamini deposu olduğu için bu konuda çocukların sıkıntı çekeceğini zannetmiyorum. C vitamini insan bünyesini esir almaya çalışan mikroplara karşı koruyan askerlerdir. Bünyemizin mikroplara yenilmemesi için bol miktarda C vitamini alalım.” diye konuştu.
Vücudun kendisi için yeterli olan C vitaminini depoladıktan sonra geri kalanını dışkı yolu ile dışarı attığını ifade eden Özkan, bol bol C vitamini tüketen insanlarda kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu kaydetti.