KANSERİ YENMEK MÜMKÜN

Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi ile Kazım Kanat, kanser hastalığını kabul edip doktorlara güvenerek yendiklerini anlattı.

Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi ile Kazım Kanat, kanser hastalığını kabul edip doktorlara güvenerek yendiklerini anlattı.

Isparta’da, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde düzenlenen Hasta Hakları Sempozyumu’na katılan Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi ve Kazım Kanat kanseri kabullenerek ve doktorlara güvenerek yendiklerini söyledi.
Hasta Hakları’nın masaya yatırıldığı sempozyumda hasta ve doktor ilişkisinin yanında hastalıklarla nasıl baş edilebileceği anlatıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Sedat Bostan, sağlık hizmetlerinin hasta odaklı yapılandırılması konusunda yaptığı bir anketin sonuçlarını açıkladı. Öğretim görevlisi Bostan, hastaların yüzde 94’ünün muayene olacağı hastaneyi seçmek istediğini, yüzde 67’sinin ise kendisini muayene eden doktor ve personeli tanımak istediğini belirtti.

Konuşmacı olarak sempozyuma katılan Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi, yakalandığı meme kanserinden nasıl kurtulduğunu aktardı. Muayene olduktan hemen sonra doktorun kendisine meme kanseri olduğunu söylemesiyle şok geçirdiğini belirten Sevindi, hemen arkasından kendisine ameliyat olması gerektiğini söylemesiyle ayrı bir şok daha yaşadığını dile getirdi. Doktorların tedavi kararlarını hastalarla birlikte almasını isteyen Sevindi, teşhislerin ise hastaya belirli yöntemlerle anlatılmasını direkt olarak söylenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kendisinin kanser olduğunu ve iki göğsünün de alınacağının iki dakika gibi kısa bir süre içinde söylenmesi üzerine başka bir doktora giderek ortak bir tedavi yolu belirlediklerini söyleyen Sevindi, kendisinin hastalığını kamu malı haline getirdiğini ve öğrendiği her şeyi insanlara aktardığını belirtti. Doktorların hastaya danışmadan kendi arzularına göre tedavi yöntemi belirlediklerini aktaran Sevindi, “Benim gibi kanser olan başka arkadaşlarım Amerika’ya gitti. Birçoğu kanseri yenemedi ve öldü. Ben Türk doktorlarını güvendim ve kanseri yenmeyi başardım.” diye konuştu.

Kanser olduğunu bir temizlik görevlisinden öğrenerek şok geçirdiğini açıklayan Kazım Kanat ise, tedavi amacıyla gittiği hastanede kendisine gayet sağlıklı olduğu ve sadece bir tatile çıkmasının tavsiye edildiğini açıkladı. Daha sonra raporlarının karıştığını ve kendisinin kanser olduğunu öğrenen Gazeteci-Yazar Kanat, “Doktora ‘Ben iyi bir gazeteciyim. Siz de iyi bir doktorsunuz. Ben iyileşebilir miyim?’ diye sordum. Oda bana ‘iyileşmek sana bağlı’ dedi. İşte kanserle savaş ondan sonra başladı.” dedi.

Kanat, ayrıca hastalığın iyileşmesinde sadece doktorların değil hemşirelerin de çok önemli olduğuna dikkat çekerek, bütün hemşirelere teşekkür etti.