‘Kanserin en büyük sebebi sigara ve alkol’

Elazığ İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Halit Gökalp, kanserin en büyük sebeplerinin sigara ve alkol olduğunu belirtti.

Günümüzde kanserin en sık ölüm nedenleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırayı aldığını vurgulayan Dr. Gökalp, “Ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almakta olup ve 10 ölümden birisi kanser nedeniyle olmaktadır.” diye konuştu.

Elazığ’da 2005 yılı içerisin de 362 kanser vakasının takip altına alındığına işaret eden Dr. Halit Gökalp, şöyle devam etti: “Organ kanserleri arasında ilk sırada belirtilmeyen habis uru gelmektedir. İkinci sırayı akciğer kanseri alırken, bunu meme kanseri izliyor. Dördüncü sırada ise cilt kanseri yer alıyor.”

Kanserde asla unutulmaması gereken noktanın ‘Erken tanı hayat kurtarır.’ olduğunun altını çizen Dr. Gökalp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erken tanı ve tedavi ile kanserli hastalarda önemli oranlarda iyileşme mümkün olmaktadır. Halbuki bilgi eksikliği , korku ve ihmal gibi nedenlerle insanlarımız zamanında hekime başvurmamakta, böylece tanı ve tedavi de güçleşmektedir.”

Gökalp, “Kanserin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte çoğu kanserin meydana gelişinde genetik faktörlerin yanısıra çevresel faktörlerin rolü düşünülmektedir. Mesala açık havada çalışan beyaz tenli ve kontrolsüz biçimde güneş ışığına maruz kalan insanlarda deri kanseri daha sık görülmektedir.” diye konuştu. Ayrıntılı bilgi: www.kanserken.com adresinde