Kansız ameliyattan sonra hemen yürüyün

Eskişehir'de ilk kez mide fıtığı ve reflü hastalığı bulunan bir hasta kapalı yöntemle(laparoskopik) ameliyat edildi.Kansız bir şekilde gerçekleşen ameliyattan 2 saat sonra yürüyebilen hasta, 2 gün sonra da taburcu edildi.

Özel Anadolu Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir buçuk saatlik ameliyatın ardından hasta Zülfiye Aydoğan(28) yeniden sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren genel cerrahi uzmanı operatör doktor İhsan Oruk, kapalı yöntemin açık ameliyata göre komplikasyonlarının daha az olduğunu söyledi. Oruk, “Laparoskopi yeni geliştirilen bir yöntem. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlandı. Biz de Eskişehir’de ilk kez gerçekleştirdik. Bu yöntemde ameliyat ağrıları, kanama, yara enfeksiyonları ve anestezi süresi daha az oluyor. Ameliyat sonrasında hasta daha kısa sürede sağlığına kavuşarak normal hayatına dönüyor.” diye konuştu.

Hasta Zülfiye Aydoğan, 8 yıldır mide fıtığı ve reflü hastası olduğunu belirterek artık ağrılarından kurtulduğunu söyledi. Bu süre içerisinde çeşitli hastane ve doktorlara muayene için gittiğini ifade eden Aydoğan, “Sağlıklı bir tanı koyamamışlardı. En sonunda hastalığım tespit edildi ve ameliyata karar verildi. Açık ameliyattan korkuyordum. Ağrısı az olan kapalı yöntemin uygulandığını öğrendik. 2 gün önce ameliyat gerçekleşti. Çok ağrı hissetmedim. Ameliyattan 2 saat sonra da oturup kalkmaya, yürümeye başladım. Bugün de gerekli kontrollerin ardından taburcu olacağım.” diye konuştu.

Ameliyat öncesine kadar 8 yıldır mide yanması olduğunu kaydeden Aydoğan, “Yemek yedikten kısa süre sonra midem yanmaya başlıyordu. Sırt üstü ve sol tarafıma hiç yatamıyordum, ağzıma da ekşi su geliyordu. Şimdi tüm bu şikayetlerimden kurtuldum.” dedi.