‘Kanunun kestiği parmak acımaz’

Üniversite öğrencilerinin kılık kıyafetini düzenleyen teklifin kabul edilmesinden sonra 7 üniversite senatosu açıklama yaptı.

İnönü Üniversite (İÜ) Senatosu, üniversitedeki kılık kıyafet konusunda, değişikliklerin uygulamaya geçebilmesi için Yükseköğretim Kanunu’nda gerekli düzenlemelerin henüz yapılmadığını belirtti.

İnönü Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Anayasanın 10. ve 42. maddelerinde üniversite öğrencilerinin kılık kıyafetini düzenleme gerekçesiyle bazı değişiklikler yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, ”Bu değişikliklerin uygulamaya geçebilmesi için Yükseköğretim Kanunu’nda gerekli düzenlemeler henüz yapılmamıştır. Bu nedenle üniversitemizde öğrencilerin kılık kıyafetiyle ilgili mevcut uygulama aynen devam edecektir” ifadesi kullanıldı.

Bu arada, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik düzenlediği basın toplantısında, ”Ek 17. madde değişmeden üniversiteye türbanla girişe izin vermeyeceğiz. Türbanla girişe izin verirsek yasayı çiğnemiş oluruz” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman da yaptığı açıklamada, ”Anayasa değişikliği henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı. Bu konuda her şeyin bir an önce netlik kazanması gerekiyor. Ortada kesinleşmiş bir durum olmadığı için bu konuda herhangi bir şey dememiz mümkün değil” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ise üniversite senatosu adına yaptığı yazılı açıklamada, daha önce yüksek yargı kararıyla çözümlenmiş olan başörtüsü konusunu, hiçbir toplumsal uzlaşı aranmaksızın yasallaştırılma çabalarının, öncelikle öğrenciler arasında ve ardından toplumda ayrışma ve huzursuzluğa neden olmasından kaygı duyulduğunu savundu.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu yaptığı açıklamada, kendilerine yeni uygulamayla ilgili talimat gelmediğini belirterek, ”Eski uygulamaya devam ediyoruz. Üniversitemizde bu konuda sorun yaşanmadı” dedi.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman başkanlığında toplanan üniversite senatosunca yapılan yazılı açıklamada, yaşanan gelişmelerin, toplumsal gerilimleri beraberinde getirerek, arzu edilmeyen kutuplaşma doğurduğu savunuldu.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ise ”Kanun çıktıktan sonra tarif ettiği şekil üzerinde ‘kanunun kestiği parmak acımaz’ deyip işimize, yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ANTALYA BAROSU

Bu arada, Antalya Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri ve bir grup avukat, ellerinde Türk ve Atatürk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kadın avukatlardan biri, topluluğun önünde çoğunlukla erkeklerin bulunmasına tepki göstererek, ”Başı bağlanacak olan bizleriz ama hep erkek arkadaşlar önde, bu nasıl iş?” dedi, bunun üzerine erkekler yerlerini kadınlara bıraktı.

Öte yandan, İzmir’de tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde toplanan Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden bir grup öğrenci, Anayasa değişikliğine tepki gösterdi.