Kapadokya için tanıtım filmi çekildi

Kapadokya bölgesinin ana giriş merkezi konumundaki Nevşehir'in Acıgöl ilçesinin yurt içi ve yurt dışında etkin şekilde tanıtımı için film çekildi.

2008 yılında çektiği “Satılık” ve 2009 yılında çektiği “Göç kuşağı” isimli kısa filmlerle İstanbul Uluslararası 2. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde Beşiktaş Belediyesi özel ödülü, İzmit 4. Genç Yetenekler Kısa Film Festivali’nde 2.’lik ödülü, JCI İstanbul Crossroads 4. Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 1.’lik, 2. ROFİFE Kısa Film Festivali’nde 1.’lik, 10. Altın Safran Uluslararası Belgesel Film Yarışması’nda Profesyonel dalda 2.’lik, 3. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması’nda 3.’lük ödülü alan ve bir çok yarışmada finalist olma başarısı yakalayan Mustafa Karakaya’nın yönetmenliği, Galip Hasan Temur’un da görüntü yönetmenliğinde tanıtım filmi hazırlandı.

Acıgöl ilçesinin Neolotik döneme kadar uzanan yaklaşık 10 bin yıllık tarihi serüveni içerisinde vazgeçilmez bir önem taşıyan Topada Höyüğü’ndeki M.Ö. 3000’li yıllara uzanan Hiyeroglif yazısı tanıtım filminin en önemli materyalini oluşturuyor.

Bunun için kayaya ilk yazıyı yazan kişinin o dönemki kıyafetleri ile aktarıldığı tanıtım filminde ayrıca M.S. 1000. yılda büyük bir önem kazanan İpek Yolu üzerinde önemli bir yerleşime de ev sahipliği yapan Acıgöl’de bu özellik için de deve kervanı kullanıldı.

Deve kervanı ile birlikte bölgenin günümüzde artık simgeleşen ana tanıtım gereci sıcak hava balonunun da etkin bir şekilde kullanımı ile oldukça farklı bir tanıtım filmi hazırlandı.

Acıgöl Kaymakamlığı’nın hazırladığı belgesel önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir gala ile halka tanıtılacak.

Acıgöl Kaymakamı Ahmet Yıldız’ın girişimleri ile hazırlanan Acıgöl ilçesinin zengin turizm potansiyelinin aktarıldığı tanıtım filmi, Türkiye’nin yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkelerine de gönderilecek.