Kapadokya’ya en fazla gelen İspanyolların dilini bilen turizmci çok az

Türkiye'nin en önemli kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya'ya gelen yabancı turist sıralamasında ikinci sırada yer alan İspanyolların dilini bilen eleman sayısının çok az olduğu belirtildi.

Türkiye’nin en önemli kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya’ya gelen yabancı turist sıralamasında ikinci sırada yer alan İspanyolların dilini bilen eleman sayısının çok az olduğu belirtildi. Bu eksiklik nedeniyle Nevşehir Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin 2012 teklif döneminde ‘Turizmde İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi İçin İspanyolca Kursu ve Otel Stajı’ isimli Avrupa Birliği, Leonardo da Vinci Hareketlilik projesi hazırladı. Kabul edilen proje sonrasında ise 30 öğrenci ve 6 öğretmenin Türkiye’de aldıkları İspanyolca hazırlık kursundan sonra İspanya’da Endülüs bölgesinde otel stajı yaptı.

Proje kapsamında, Nevşehir Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Konferans Salonunda Kapadokya bölgesindeki otel yetkilileri ve turizmcilerin katılımıyla toplantı düzenlendi. Ülke turizm sektöründe İspanyolcayı, İspanyol kültürünü, mutfağını ve İspanyol turizm işletmeciliğini iyi bilen kalifiye elaman yetiştirme amacı ile yapılan AB projesinin toplantısına Nevşehir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Doğan Kürekli, Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir, Proje koordinatörü Ömer Karataş, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Yusuf Çağlayan, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Nevşehir Rehberler Odası yetkilileri, Türk Amerikan Derneği yetkilisi Mutlu Öğütgen ve Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren otellerin genel müdürleri ve şeflerinden oluşan çok geniş bir katılımcı kitlesi yer aldı.

Projenin ortak okullarından Aksaray ve Kırıkkale Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerinin de yer aldığı toplantıda Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Yusuf Çağlayan, proje ve İspanya’nın Baeza Jaen ilindeki Consorcio Hacienda La Laguna. Escuela de Hostelería y Turismo isimli turizm ve otelcilik okulu ve otelde yapılan staj ve deneyimler hakkında sunum yaptı. Toplantıda İspanya stajı esnasında edinilen bilgi ve deneyimler, İspanyol kültürü ve mutfağının çok önemli noktaları proje kapsamında İspanyaya giden öğretmen ve öğrenciler tarafından turizmcilere sunuldu.

Proje koordinatörü Ömer Karataş, Kapadokya bölgesine gelen yabancı turist sayısı sıralamasında İspanyol turist sayısı ikinci sırada yer aldığını bununla birlikte Kapadokya bölgesindeki otellerde çalışan turizmcilerden, İspanyolcayı ve İspanyol kültürünü bilen personel sayısında oldukça büyük bir eksiklik olduğunu belirtti. Karataş, turizmde İspanyolca bilen yetişmiş eleman eksikliğini gidermek için hazırlamış oldukları proje kapsamında 30 öğrenci ve 6 öğretmenin Türkiye’de aldıkları İspanyolca hazırlık kursundan sonra İspanya’da Endülüs bölgesinde otel stajı yaptıklarını belirtti.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir ise, Kapadokya bölgesindeki eksikliğin bu proje ile gidermeye çalışmanın gurur verici bir başarı olduğunu belirtti. Bu tür projelerin devamının gelmesi gerektiğini ifade eden Demir, proje katılımcısı öğretmen ve öğrencilerini Peri Tower Oteline davet ederek İspanyol mutfağından bir menü hazırlayıp davetlilere sunmalarının çok güzel bir yaygınlaştırma faaliyeti olacağının altını çizdi.

Öğrenciler ise İspanya’daki staj esnasındaki tüm faaliyetlerini çekilmiş resimler ve video görüntüleri ile katılımcılara sundu. Toplantının sonunda proje katılımcısı öğrencilere Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen ve uluslar arası geçerliliği bulunan Europass Belgesi ve yurt dışı staj sertifikası verildi.

Toplantıdan sonra proje katılımcıları ile Kapadokya bölgesi gezisi yapıldı.