Kapalı alanda silah taşımak yasaklandı

Düğün, nişan, sünnet törenleri ile miting ve spor karşılaşmalarında silah taşınması yasaklanıyor.

Ancak açık alanlardaki düğün, nişan, kına gecesi ve sünnet törenlerinde silah bulundurmak yasak olmayacak.

AK Parti ve CHP’den çok sayıda milletvekili tarafından verilen, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri birleştirilerek görüşüldü.

Teklifle, orman muhafaza memurlarına, harçsız silah alma olanağı tanınıyor.

Düzenlemeye aykırı olarak ateşli silahlar ile bunlara ait mermileri satın alan veya taşıyanlar ile bulunduranlar hakkında, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 4 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Ateşli silahın, otomatik tüfek olması, silah veya mermilerin, sayı ve nitelik bakımından “vahim olması halinde”, 5 yıldan 8 yıla kadar ve 8 bin güne kadar adli para cezası öngörülüyor.

Otomatik tüfek dışında silahın bir adet olması ve mutat (normal) sayıdaki mermilerin ev veya işyerlerinde bulundurulması halinde verilecek ceza, 1 yıldan 2 yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası olarak uygulanacak.

Ateşli silahlara ait mermilerin pek az sayıda bulundurulmasının veya taşınmasının mahkemece vahim olarak takdir edilmemesi durumunda hükmolunacak ceza, 6 aydan 1 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası olacak.

Silah nerelerde yasak?

Teklifle, silah taşınmayacak yerler de belirleniyor. Buna göre; “duruşmalarda, mahkeme salonlarında, hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde, ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumları ve bunların eklentilerinde, öğrencilerin toplu halde bulundukları yurtlar ile eğitim ve öğretim kurumlarında, siyasi partilerin miting ve kongrelerinde, izinli veya izinsiz yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, sendikalarda, derneklerde veya bunlara yönetim ve yapı olarak doğrudan doğruya bağlantılı olan yerlerde veya bunların toplantı ve kongrelerinde,

Her türlü spor karşılaşma ve yarışmalarının yapıldığı yerlerde, kanuna uygun veya aykırı olarak grev ve lokavt olan işyerlerinde, kapalı mekanlardaki düğün, nişan, kına gecesi, sünnet törenlerinde, bar, pavyon, gece kulübü, diskotek ve tavernalarda, TBMM ana binaları ile Meclis Başkanlığı’nca belirlenen yerlerde taşıma ruhsatlı ateşli silahlar ve mermiler, bıçak, alet ve silahları bulunduranlar” 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Belirtilen yerlerde bulundurma ruhsatlı silahlar ve bunların mermilerini bulunduranlar, 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle, bu yerlerde ruhsatsız silahlar ve bunların mermilerini bulunduranlar ise 4 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Bundan hüküm giyen kişilere, bir daha silah ruhsatı verilmeyecek. Belirtilen yerlerde silah taşımaktan dolayı suç işleyen kişilerin, genel güvenliği kasten tehlikeye sokacak eylemlerde bulunması halinde verilecek ceza, üçte bir oranında artırılacak.

Açık alanlardaki törende yasak yok

Komisyon’da, teklifin görüşmeleri sırasında AK Parti Kastamonu Milletvekili Sinan Özkan, Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu ve Sivas Milletvekili Selami Uzun’un verdiği önergeyle, açık alanlarda düğün, nişan, kına gecesi, sünnet törenlerinde silah taşınmamasına ilişkin düzenleme, maddeden çıkarıldı.

Komisyon’da, öğrenci yurtları, eğitim ve öğretim kurumlarında silah taşınıp taşınmaması ise uzun süre tartışıldı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, öğrenci yurtlarında silah taşınmasının yasaklanmasına karşı olduğunu söyledi.

Geçmişte yurtlarda öğrencilerin birbirine karşı silah kullandığını, ancak bugün böylesi bir ortam olmadığını belirten Akbulut, “Yarın ne olacağı belli olmaz” diyerek, yasağa karşı çıktı.

Akbulut, her bölgede farklı gelenekler olduğuna işaret ederek, “Bizim orada düğünler 3 gün sürüyor. İnsanların silah taşıma nedenleri var. Bu düzenleme sıkıntı yaratır” dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Muharrem Tozçöken ise, 1970 öncesinde çevik kuvvette görev yaptığına işaret ederek, “Öğrenci yurtlarında silah bulundurmak son derece tehlikeli… Eski günler geri gelir diye korkuyorum. Bunu böyle apar topar geçirmeyelim” dedi.

CHP’lilerin bulunmadığı görüşmelerde, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal tarafından verilen önergeyle, “öğrenci yurtları ile eğitim ve öğretim kurumları” da yasak kapsamına alındı.

Adalet Bakanlığı temsilcisi de düzenlemenin, uygulamada sıkıntı yaratacağını savundu. Komisyon gündeminde bulunan Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifi ise görüşülmedi.