‘Kapan Operasyonu’ suçluları kaptı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 15 Şubat - 2 Mart 2006 tarihleri arasında İstanbul genelinde gerçekleştirdiği Kapan Operasyonu'yla 2 bin 361 suç olayı aydınlatılırken, toplam 5 bin 978 kişi de gözaltına alındı.

Emniyetin gerçekleştirdiği ‘Kapan Operasyonu’yla aydınlatılamayan 2 binin üzerinde olay aydınlatıldı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, “16 gün içerisinde asayişe yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda bin 465 adet şahsa karşı işlenen suçlar, 896 adet mala karşı işlenen suçlar olmak üzere toplam 2 bin 361 suç olayı aydınlatılmıştır.” diye konuştu.

Yakalanan zanlıların üzerlerinde yapılan aramalarla ilgili bilgi veren Cerrah, “105 adet çeşitli çap ve markalarda tabanca, 6 adet av tüfeği, 70 adet delici ve kesici alet, 72 adet çalıntı otomobil, çenç, taksimetre ve plaka, 2 adet sahtecilik, 3 adet cep telefonu, 2 bin 868 gram esrar, 2 bin 303 gram hint keneviri, 5 adet laptop ve çok sayıda madde ele geçirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Bu arada Cerrah, bir gazetecinin Beyoğlu’nda polislerin gözü önünde çocuklara fuhuş yaptırıldığı yönünde çıkan haberleri sorması üzerine, “Polis memurunun olayla ilgili olup olmadığını bilmiyoruz. Bu haber bizi çok rahatsız etti. Konuyla ilgili araştırmamız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul genelinde yaptığı önleme aramalarında çok sayıda madde ele geçirilmiş çeşitli suçlardan aranan 899 şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edildi. Basın açıklamasının ardından ele geçirilen malzemeleri inceleyen Cerrah, dini ve tarihi öneme sahip olan tablolalar hakkında basına bilgi verdi. Cerrah, çalıntı otomobiller hakkında bilgi verirken, ele geçirilen taksilerin gerçek taksi olmadığını, otomobillerin değiştirilerek ticari taksiye dönüştürülen araçlar olduğunu söyledi.

-350 YILLIK 3 HRİSTİYAN AZİZİNE AİT TABLO ELE GEÇİRİLDİ-

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu, 350 yıllık olduğu tahmin edilen 2 adet tablo ele geçirildi. 07 Temmuz 2004 tarihinde Balat’ta bulunan Ayayani Kilisesi’nden çalınan 2 tabloda bulunan altın süslemelerin hırsızlar tarafından söküldüğü tespit edildi. Hırsızlar tarafından tahrip edilen tablolarda resmedilen kişilerden siyah sakallı olan Vasilis Megas isimli kişinin noel baba olduğu, ortadaki ve sağdakilerin ise Grigoris Seologos ile Laina Hrisostomos olduğu öğrenildi. Tabloların, Ayayani Kilisesi yapılırken Türkiye’ye getirildiği ve bu kilisede sergilendiği ortaya çıktı.