Kapıkule Operasyonu davasına başlandı

Kapıkule Sınır Kapısı'nda görevli gümrük ve gümrük muhafaza memurlarına ilişkin ''örgüt kurma suretiyle irtikap ve rüşvet iddiası''yla 58'i tutuklu, 2'si tutuksuz 60 kişinin yargılanmasına başlandı.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak olan gümrük ve gümrük muhafaza memurları, sayısının fazla olması nedeniyle, mahkeme ortamı sağlanan Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonu’na getirildi.

Sanıkların 3 zırhlı araçla getirildikleri binanın önünde, polis ve jandarma tarafından geniş güvenlik önlemi alındı. Sanıkların binaya sokulmaları sırasında, sanık yakınları basın mensuplarının görüntü alınmasını engellemeye çalıştı. Sanık yakınları gazetecilere saldırarak, fotoğraf çekmeleri ve görüntü almalarını engellemek için müdahalede bulundu. Bazı gazetecilerin tartaklandığı ve kameralarının ellerinden alınmak istediği olayda, sözlü sataşmalar da yaşandı. Taşkınlık yapan sanık yakını bir kişi jandarma tarafından, olay yerinden uzaklaştırıldı.

Bu arada Edirne Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda, geniş güvenlik önlemi altında, mahkeme başkanı, katip ve savunmayı gerçekleştirecek avukatlar için düzenleme yapıldı. Duruşmanın, salona yerleştirilen perde yardımıyla, sinevizyon eşliğinde yapılacağı belirtildi.

Kapıkule’de 22 Aralık 2005’te yapılan operasyonda 58 gümrük ve gümrük muhafaza memuru tutuklanmış, 2’si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Operasyon kapsamında ayrıca Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gümrük muhafaza memuru Şenol Gök de, 17 şubat 2006’da intihar etmişti.