Kapıkule’de 6 ayda 925 milyar TL para cezası kesildi

Kapıkule'de Gümrük Kanunu'na muhalefetten 6 ayda 925 milyar TL para cezası kesildi.

Kapıkule ve Edirne Gümrükleri Başmüdürü Mehmet Hatipoğlu, Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlardan sonra gümrük sahası için Gümrük Kanununa muhalefet eden araç sürücülerine çok ağır para cezaları uyguladıklarını söyledi.

“Kimseye tolerans gösteremeyiz” diyen Hatipoğlu, “Ocak ayından itibaren gümrük sahası içinde belirtilen kurallara ve kanunlara uymayan kişilere ve araç sürücülerine ağır para cezaları uygulamaya başladık. Para cezasını ödemeyen kişi gümrük sahasından ne giriş yapabilecek nede çıkış yapabilecek.” dedi.

Herkesin kanunda belirtilen kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Hatipoğlu, Cihan muhabirine şunları söyledi: “Kapıkule Sınır Kapısı’nda Gümrük Kanunu’na muhalefet eden kişilere Ocak ayında 98 milyar, Şubat’ta 82 milyar, Mart’ta 313 milyar, Nisan’da 263 milyar ve Mayıs ayında ise 169 milyar lira olmak üzere 2006 yılının ilk 6 ayında toplam 925 milyar para cezası kesildi ve bu cezalar peşin olarak tahsil edildi. Para cezasını ödemeyen kişi hiç bir şekilde sınır kapısından çıkış veya giriş yapamıyor. Cezasını ödedikten sonra çıkış yapabiliyor.” diye konuştu.

Bu tür para cezalarının caydırıcı olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, “Türkiye’nin en büyük kara sınır kapısı olan Kapıkule yolsuzluk ve rüşvet olayları ile gündeme geldi. Görevi devraldığımız günden bu yana bir ekip çalışması ile Kapıkule’yi Avrupa standartlarında bir gümrük kapısı yapmak için mücadele ediyoruz. Eylül ve Ekim ayında başlanacak olan yap-işlet- devret modeli ile Kapıkule daha modernize edilmiş olacak.” dedi.