Kapıkule’de gümrüksüz mağazalar kapandı

Kapıkule Sınır Kapısı'nın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşasına başlanmasıyla birlikte, kira sözleşmeleri feshedilen 22 gümrüksüz satış mağazası (free shop'lar) kapandı.

Kapıkule Sınır Kapısı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) YİD modeliyle modernizasyon çalışmasına başlanan Kapıkule Sınır Kapısında yıkım işlemleri hızla devam ediyor.

Gümrük yetkilileri, modernizasyon çerçevesinde Edirne Defterdarlığınca gümrük sahasındaki giriş, çıkış ve tır bölümlerinde faaliyet gösteren 22 gümrüksüz satış mağazasının kira sözleşmesinin feshedildiğini belirttiler. Yetkililer, şunları söylediler:

”Kapıkule Gümrük Kapısı’nın YİD modeliyle yapımı ve işletmesine ilişkin Gümrük Müsteşarlığı, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ ile TOBB arasında 27 Ağustos 2007 tarihinde sözleşme yapıldı. Yapılan sözleşme doğrultusunda, gümrüksüz satış mağazalarının kira sözleşmelerinin feshedilmesi üzerine, gümrük sahasında faaliyet gösteren mağazaların ve depolarının açılış izinleri de Gümrük Müsteşarlığınca iptal edildi. Bu çerçevede 22 mağaza 4 Şubattan bu yana faaliyetlerini durdurarak tahliye çalışmalarını sürdürüyor.”

Gümrüksüz satış mağazalarının yetkilileri ise kira sözleşmelerinin tek taraflı feshedilmesi ve birkaç firmanın tahliye kararına itiraz etmesine rağmen, mağazaların faaliyetlerini durdurarak tahliye işlemlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Mağazalarda 500 kadar çalışanın işsiz kaldığını ifade eden yetkililer, çalışanların yanı sıra gümrükten geçen yolcuların da alışveriş yapamadığını kaydetti.