Kapılar ardına kadar açık

Gümrük muhafaza kontrolörlerince hazırlanıp Meclis’e gönderilen rapora göre, kapılardaki x-Ray cihazları bozuk, tel örgü yok, bariyer sistemi ise çökmüş durumda.

Nisan 2006’dan itibaren yapılan kontrollerde eksiklikler tespit edilirken, bunlar raporlara şöyle yansıdı:

MERSİN LİMANI: Gece görüşü sağlayan kamera sistemiyle donatılması gerekir. Kapan ve bariyer sistemi oluşturulmalı. Kara Taşıt Takip Programı liman araç giriş-çıkış kapılarında uygulanmalı. Konteynır arama x-Ray cihazlarının konuşlandırılması gerekir.

DİLUCU HUDUT KAPISI: Silah kaçakçılığı potansiyelinin yüksek olması sebebiyle x-Ray cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Sahanın elektrik tesisatı yetersiz olduğu için bilgisayarlar zaman zaman çalışmamaktadır. 1 adet Narkotik köpek bulunan kapıda, idarecinin ilgisizliği nedeniyle köpek duyarlılığını yitirmiştir.

NUSAYBİN HUDUT KAPISI: Sık sık elektrik kesintisi yaşanan sahaya bir jeneratör ve güç kaynağı alınması gerekmektedir.

ÖNCÜPINAR HUDUT KAPISI: Yeni yolcu salonunda Heiman marka HI-Scan x-Ray bagaj kontrol cihazının olduğu görülmüştür. Ancak idarede bu cihazı kullanabilecek nitelikte personel yoktur. Memurların kışın ısınmalarını sağlayacak sistem yok.

HAMZABEYLİ HUDUT KAPISI: Sadece giriş kısmında tuvalet bulunmakta, çıkış kısmında tuvalet bulunmamaktadır. Sınır kapısında cep telefonlarıyla sağlıklı görüşme yapılamamaktadır.

KAPIKULE GÜMRÜK SAHASI: Yolcular tarafından getirilen başka et olmak üzere gıda maddelerine ilişkin olarak çukur açarak imha yöntemine son verecek bir yöntem geliştirilmesi ve gerekli altyapı düzenlemesi yapılması gereklidir.

CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI: Sahaya kontrolsüz giren kişiler hırsızlık ve kaçakçılık gibi suçları işlemeleri, memurları tehdit etmeleri, fiili saldırılarda bulunmalarının önüne geçilmelidir. Sınır ve sahanın dış güvenliğinin yeterince sağlanamamış olması sebebiyle Suriye tarafından açılan ve free shoptan büyük miktarda satın alanın içki, sigara vb maddelerin girişinin önüne geçilmesi gerekir.

DEREKÖY GÜMRÜK KAPISI: Gümrüklü yer, saha, kapı, servis, salon ve makamların 24 saat kamerayla izlenmesini mümkün kılacak, aşikar kameralarla donatılması sağlanmalıdır. Kaçak olaylarında yakalanan sanıkların gözaltı sürelerindeki ihtiyaçları için ödenek olmadığı, keza narkotik dedektör köpeklerin yiyecek ödenekleri gelmemektedir.

YAYLADAĞI GÜMRÜK KAPISI: 2 gümrük muhafaza memuru ve bir memur görev yapmaktadır. 6 metrekarelik alanda bir masa ve bir sandalye ile hizmet vermektedir. Mum ışığında aydınlatma sağlanmaktadır. Tuvaletlerde su bulunmaktadır.