Kapkaç çetesinin yeni hedefi okullar

Öğrenci kıyafeti giydirdikleri küçük yaştaki çocukları okula sokan kapkaç çeteleri, ‘müdür bey sizi çağırıyor’ diyerek sınıftan çıkardıkları öğretmenlerin çantalarını, öğrencilerin gözü önünde çalıyor.

Öğretmenlerin tamamının bayan olması dikkat çekti. Polis kayıtlarına göre Türkiye genelinde kapkaça hedef olan öğretmen sayısı 50’yi buldu. Yeni kapkaç yönteminin uygulandığı kentlerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa Kocaeli, Diyarbakır, Samsun gibi büyük şehirler geliyor.

Güvenlik güçlerinin son yıllarda en çok sıkıntısını çektiği konuların başında ‘kapkaç’ çeteleri geliyor. Söz konusu çeteler, Doğu ve Güneydoğu’dan kaçırdıkları çocukları başta ‘kapkaç’ olmak üzere çeşitli suçlarda kullanıyor. Sürekli yeni yöntem ve mekanlar seçen kapkaççıların son hedefi okullar. İlköğretim çağındaki çocuklara okul kıyafeti giydirerek okula sokan çeteler, öğretmenlerin çanta ve cüzdanlarını çalıyor. Öğrenci görünümlü kapkaççıların taktiği oldukça klasik. Ders anında ya da teneffüste bir öğretmeni, ‘Sizi öğretmenimiz çağırıyor’, Ya da ‘Okul müdürümüz sizi bekliyor’ diyerek olay mahallinden uzaklaştıran çocuk, çanta veya cüzdanı, ‘öğretmenimiz istiyor’ diyerek sınıftaki öğrencilerin gözleri önünde alarak kayıplara karışıyor. Eğitimciler, akıllara durgunluk vereren yeni hırsızlık olayı karşısında çaresiz. Kapkaççıların, gözlerinin içine bakarak çantalarını çaldığını kaydeden öğretmenler, organize hırsızlık çetelerinin artık sınır tanımadıklarını anlatıyor.

Bursa’da son 5 gün içerisinde farklı okullardan 5 öğretmenin çantası benzer yöntemlerle çalındı. Aile görünümünde okullara giden hırsızlık şebekesi öğretmenleri oyalayarak 10-12 yaşlarındaki çocuklara çantaları çaldırttıyor. Emniyet müdürlüğünün kayıtlarına göre, merkez Yıldırım ilçesi Erikli Mahallesi’ndeki Şehit Piyade Er Rahim Keskin İlköğretim Okulu’na giden 3 kişilik hırsızlık şebekesi, okul kıyafetli küçük çocukları, öğretmen N.D.’nin yanına gönderdi. 11 yaşındaki kız çocuğu, ders anlatan N.D.’yi, ‘Öğretmenim, sizi Serpil öğretmen çağırıyor’ diyerek sınıftan çıkardı. Ardından da içinde 60 YTL, cep telefonu ve kartları bulunan çanta, çocuk tarafından çalındı. Çocukla birlikte gelen Yağmur A. (23) ve Özgür K. (27) ise arabayla kaçtı. Yavuzselim Mahallesi Haşim İşcan İlköğretim Okulu’nda 4-A sınıfı öğretmeni Ç.T.’nin, teneffüs sırasında öğretmenler odasında bulunduğu esnada, içinde 20 YTL, cep telefonu, anahtar ve kartları bulunan çantası aynı kişiler tarafından çalındı. Küçük kız, sınıftaki öğrencilerin gözü önünde çantayı alarak kayıplara karıştı. Bu iki olaya karıştığı öne sürülen 16 E 6720 plakalı otomobildeki Yağmur A. ve Özgür K., Kızyakup Mahallesi’nde polis ekiplerince gözaltına alındı. Çantalar ve hırsızlığı gerçekleştirdiği iddia edilen küçük çocuk ise bulunamadı. Yine Kazım Karabekir İlköğretim Okulu 4-B sınıfı öğretmeni N.A.’nın içinde 220 YTL ve cep telefonu bulunan çantası ders molasında 12-13 yaşlarındaki bir çocuk tarafından, Başaran İlköğretim Okulu’nda da öğretmen S.G.’nin içinde 95 YTL ve cep telefonu bulunan çantası da kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Polis, benzer olaylara karşı okul yöneticileri ve öğretmenleri uyaradı.

Çetenin kurbanlarından öğretmen N.F.A. yaşadıkları karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını anlattı. Böyle bir hadisenin yaşanabileceğini aklından geçirmediğini dile getiren N.F.A., okul gibi bir yerde bu tür hadisenin yaşanmasının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “14 yıllık öğretmenim, böyle bir hadiseyi okulda yaşayacağımı hiç düşünmüyordum. Kendimi hep dışarıda olabilecek olaylara karşı hazırlıyordum.” dedi.