Kapkaç parasiyla lüks hayat

ISTANBUL - Yüzlerce kapkaça karismakla suçlanan 20 yasindaki Gencay Yolcu'nun adi, geçen subat ayinda sinema oyuncusu Ediz Hun'un otomobilinin film setinden çalinmasiyla gündeme geldi.

Bu olaydan kisa süre sonra Yolcu’nun birlikte ‘çalistigi’ arkadaslarindan Bülent Yilmaz yakalandi. Cinayet, adam yaralamak, mesken kursunlama gibi çesitli olaylardan dolayi yedi ayri tutuklama karariyla aranan Gencay Yolcu ise kaçmayi basardi. Polisteki dosyasi hayli kabarik olan, 50 farkli suçtan aranan, adamlariyla birlikte 250 kadar kapkaç yaptigi öne sürülen Gencay Yolcu, karakolla ilk kez 16 yasindayken tanisti. Yolcu, ailesiyle birlikte yasadigi Tuzla’da dört yil önce otomobil çaldi. Bu olayin ardindan pek çok suça karisan Yolcu, 20 kere gözaltina alindi. Polise her gelisinde dosyasina bir suç eklendi.

POLIS HEP ELI BOS DÖNDÜ

Istanbul polisi, Gencay Yolcu’ya karsi düzenledigi 11 operasyondan da eli bos döndü. Bu operasyonlarda polisle çatismaya giren çete üyelerinden üçü öldürülürken Yolcu kaçmayi basardi. Yolcu, Istanbul’da ve Kirklareli’nde polisle kovalamacaya ve bes kez de silahli çatismaya girdi ama yakalanmadi.

Istanbul sokaklarinda polise meydan okurcasina saldirilarini sürdüren Gencay Yolcu ve çetesi, son olarak Tekel Müdiresi Iclal Ülker’in ölümüne neden oldu. Kartal’da çantasini aldiklari Ülker, paltosu otomobilin tekerlegine dolaninca parçalanarak hayatini kaybetti.

Kamuoyunun tepkisini çeken bu olaydan sonra Istanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, çetenin yakalanmasi için talimat verdi. Talimat üzerine Istanbul polisi özel bir ekip kurdu. Sadece gasp olaylariyla ilgili operasyonlar yapan bu ekip, kisa sürede çetenin izine ulasti. Çetenin lüks otomobillerle kapkaç yapmalarini degerlendiren ekipler, zanlilarin izini adim adim sürdü.

ÇELIK YELEK GIYDILER

Zanlilarin fotograflarindan da yararlanan polis, çetenin en son lüks bir ciple Bakirköy’de kapkaç girisiminde bulundugunu belirledi. Polisler, bu olaydan sonra bir adim daha yaklastiklari Gencay Yolcu’yu takibe aldi. Polis, Gencay Yolcu’nun Gaziosmanpasa’da bir sevgilisi oldugunu ögrendi. Bölgedeki muhtarlarla irtibata geçen ekipler, Yolcu’nun çetesindeki Bülent Turgut adina Alibeyköy Yesilpinar’da ev kiralandigini belirledi. Bu bilgi üzerine Istanbul Emniyet Müdürlügü’ne bagli özel harekat ekipleri ve gasp büro amirligi dedektifleri ortak operasyon plani yapti. Silahli çatisma ihtimaline karsi kursun geçirmez yeleklerini giyen polis, dün gece saat 02.30 siralarinda evin çevresini sardi. Ani bir baskinla eve giren polis, Gencay Yolcu, Kerim Dagli ve Bülent Turgut’u uyuduklari yataklarindan çikmaya firsat vermeden ele geçirdi.

Lüks ciple kapkaç

ÇETE üyelerinin birkaç gün önce Sariyer’den çaldiklari 34 VS 1606 plakali BMW marka X3 model cip, Yesilpinar’daki evin önünde park halinde bulundu. Gencay Yolcu ve arkadaslarinin kapkaçta kullandigi otomobillerin hepsinin çalinti oldugu ve baska otomobillerden çalinan plakalar takildigi ögrenildi. Kapkaç olayinin ardindan araçlari terk ettikleri belirlenen Yolcu ve arkadaslarinin lüks otomobilleri tercih ettigi ögrenildi.

Bu olay sonlari oldu

GENCAY Yolcu, 10 Kasim sabahi Tekel’in Sigara Fabrikasi Arastirma Sube Müdürü Iclal Ülker’in çantasini kapkaç yapmaya çalisirken ölümüne neden olmaktan araniyordu. O gün, Kizilay Kartal Subesi’ne kan tahlili sonuçlarini almak için giden Iclal Ülker (58), Petrol Is Caddesi’nde otomobilini park edip indi. 34 AZ 3487 plakali Opel Vectra marka otomobilin arka camindan sarkan kapkaççilar Ülker’in kolundaki çantasini çekti. Bu sirada yere düsen Iclal Ülker’in paltosu otomobilin arka tekerlegine dolandi. Ülker çiglik çigliga parçalanarak hayatini kaybetti.