Kapkaççının ‘yaş oyunu’nu mahkeme bozdu

Nüfus kayıtlarında doğum yılı 1995 olarak görülen ve yaşı 12'den küçük olduğu gerekçesiyle işlediği suçlardan salıverilen zanlının gerçek doğum tarihinin 1991 olduğu anlaşıldı ve hakkında dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Arif Hikmet Oruç, nüfus kaydında doğum tarihi ”11 Ocak 1995” olarak görülen B.K’yi, kemik grafisi testine gönderdi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşının 4 yıl daha büyük olduğu belirlenen B.K. için Savcı, ”Yaş düzeltme davası” açtı. 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen ve 8 ay süren yargılama sonunda, B.K’nin nüfus cüzdanındaki doğum tarihi ”11 Ocak 1991” olarak düzeltildi.

Arif Hikmet Oruç, B.K. için verdiği ”Kovuşturmaya yer olmadığına dair” kararını geri alarak, B.K. aleyhinde, işlediği iddia edilen gasp ve hırsızlık suçlarından dava açtı. B.K’nin yargılanmasına İzmir 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

-AVUKAT GÖRÜŞÜ-

İzmir Barosu avukatlarından Muammer Yurdakul, yaptığı açıklamada, benzeri olayların son dönemlerde sık karşılaşıldığını belirtti.

Çocuk suçlulara ilişkin kemik grafisi uygulamasının geçmişten bu yana yapıldığını kaydeden Yurdakul, şöyle dedi:

”Bu konu yeni gündeme gelmiş gibi algılanıyor. Oysa avukatı olduğum B.K. olayında da savcı kemik grafisi testi istedi ve zanlının yaşının büyük olduğu tespit edildi. Bu konuda yeni bir düzenlemeye gerek duyulduğu kanaatinde değilim. Ancak, yasal prosedür kısaltılıp hızlandırılmalıdır.”

Çocukların suça teşvik edilmesinin önüne geçilmesi konusunda kemik yaşı tespitinin yanı sıra çocukları suça teşvik eden ailelere de mutlaka dava açılması gerektiğini kaydeden Yurdakul, ”Bu konu toplumumuzun kanayan bir yarası. Eğer gerekli önlemler alınmazsa, ileride çok daha üzücü olaylarla karşı karşıya kalabiliriz” şeklinde konuştu.