Kar az yağdı turizmde iptaller gündemde

Yaz dönemini verimli geçiren turizm sektörü, kayak merkezlerine beklenen karın bir türlü yağmaması sebebiyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Yeni sezona sıkı bir şekilde hazırlanan kış turizminin başlıca merkezlerinden Bursa-Uludağ, Kayseri-Erciyes, Bolu-Kartalkaya ve Erzurum-Palandöken’de oteller boş kaldı. Henüz kar yağmaması yüzünden daha önce yapılan rezervasyonlar iptal edilirken, kayak merkezlerindeki oteller de 2005-2006 sezonunu henüz açamadı. Yılbaşı ve Kurban Bayramı’nı kayak merkezlerinde geçirmek isteyen tatilciler ise “Kar yağarsa haberimiz olsun.” diyerek açık rezervasyon yaptırıyor.

Türkiye’nin kış turizminden yıllık 10 milyon dolar gelir elde ettiğini vurgulayan Kayseri Turizmciler Derneği (KAYTİD) üyesi Mehmet Özmen, bu sezon kazancın yarı yarıya düşebileceği görüşünde. Özmen, Erciyes Kayak Merkezi’nin bu tür olumsuzluklardan etkilenmemesi, sezonu daha erken açıp daha geç kapatması için yapay kar makineleri alacaklarını ifade ediyor. Erciyes Kayak Merkezi projesinin Avustralyalı bir şirkete ihale edildiğini vurgulayan Özmen, kısa bir zaman içinde makinelerin kar üretmeye başlayacağını kaydediyor. Turizm İşletmecileri Birliği yetkilileri ise yılbaşı ve Kurban Bayramı’na kadar kar yağacağı beklentisinde. Bolu Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efelioğlu, Amerika’dan 25-30 kişilik gazeteci grubunu ağırlamak istediklerini; ancak yeteri kadar kar olmaması sebebiyle bu ziyareti ileri bir tarihe ertelediklerini söylüyor. Kartalkaya Kartal Otel ön büro müdürü Nevzat Bayram, kar olmayınca kayak merkezlerine ziyaretçinin de gelmediğini, bu yüzden sezonu bir ay gecikmeli olarak açmak zorunda kalacaklarını ifade ediyor.

Erciyes Kayak Merkezi’ndeki otellerden Grand Eras’ın işletme müdürü İrfan Eraslan, kar olmadığı için rezervasyon iptalleriyle karşılaştıkları ya da ertelemek zorunda kaldıkları bilgisini veriyor. “Talep var; ancak kar olmadığı için gelen yok.” diyen Eraslan, umutlarını yılbaşında gelecek kayakçılara bağladıklarını dile getiriyor. Bursa Uludağ Kayak Merkezi Ağaoğlu Otel yetkilisi Zafer Çetinkaya doluluk oranının yüzde 10’lar seviyesinde olduğuna temas ederek, durumlarını “Geçtiğimiz sezon bu aylarda otellerin hemen hemen tamamı doluydu. Ancak bu yıl kar yağması gecikince oteller boş kaldı. Yılbaşı ve Kurban Bayramı öncesinde kar yağması için dua ediyoruz.” sözleriyle dile getiriyor. Erzurum-Palandöken Kayak Merkezi Polat Rönesans Oteli Genel Müdürü Halil Duru, karın gecikmesinden dolayı yüzde 40’lık bir zarara uğradıklarını belirtiyor. Duru, yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirmek için otel içi aktiviteleri artırmayı düşündüklerini dile getiriyor. Halil Duru, suni kar makinelerinin Erzurum Palandöken için de gündemde olduğunu, bu makinelerin yaşanan olumsuzlukların önüne geçeceği gibi sezonu yaklaşık iki ay kadar daha canlı tutacağını vurguluyor.