Kar çizme satışlarında patlattı

Hava sıcaklığının artmasıyla eriyen karlar en fazla yayaları etkilerken, plastik çizme satışları da 10 kat arttı.

Birkaç gündür etkisini arttıran kar, Bingöl şehir merkezinde 70 santimetreye ulaştı. Havaların ısınmasıyla eriyen karlar, cadde ve sokakları sular altında bıraktı. Kar suları altında kalan caddelerde yürümekte zorlanan yayalar, çizme satan ayakkabıcılara akın etti. Bugüne kadar depolarda tutulan çizmeler, şimdi ayakkabı mağazalarının ön vitrinlerinde yerini aldı.

Şimdiye kadar yaklaşık 500 çift çizmeyi depoda tuttuğunu belirten Göl Ayakkabıcılık Mağazası işletmecisi Abdurrahman Kaçar, bütün stokunu erittiğini ve yeniden sipariş verdiğini söyledi.

Çizme satışının 10 kat arttığını ifade eden Kaçar; “Kar yağmadan önce günde en fazla 1-2 çizme satabiliyordum. Şimdi ise günde en az 10 tane satıyorum. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte karlar eridi ve caddeler su altında kaldı. Bu durumun devam etmesi halinde satışlarımız birkaç kat daha artacak” diye konuştu.

Karların erimesiyle çizme satışlarında yaşanan artıştan duyduğu memnuniyeti dile getiren Akay Ayakkabı Shop işletmecisi Ömer Akdemir ise; “Her birinde 12 çift çizme bulunan kolilerden 30 adet getirmiştim. Karın yağmasıyla birlikte hepsini tükettim. Dükkânımda çizme kalmadı. 25 kolilik ikinci bir sipariş verdim. Havalar böyle devam ederse getireceğim ikinci siparişi de en kısa sürede tüketeceğim” dedi. Su sızdırmayan çizmeler, istenilen renk ve modellerde en pahalı ayakkabıları aratmayacak kadar şık ve gösterişli. Ayrıca, bu ayakkabılar 10 YTL’den satılıyor.