Kar esaretinden 3 ay sonra kurtuldular

Geçen yılın aralık ayında kar ve tipi nedeniyle yolları kapanan Darabi köyü sakinleri 3 ay sonra dış dünya ile bağlantı kurabildi.

2Köylüler yolları açan karla mücadele ekiplerini köy girişinde alkış ve tezahüratla karşıladı.
Ülkenin batısında bahar havası yaşanırken, Erzurum’da aylardır kar ve tipi nedeniyle yolları kapalı bulunan köy ve mezralara daha yeni ulaşılabiliyor. Erzurum’un Çat ilçesine bağlı 15 haneli 150 nüfuslu Darabi köyünün 3 aydır kardan kapalı bulunan yolu zorlu bir uğraştan sonra ulaşıma açılabildi.

Çat’a 42 kilometre, ana yola 32 kilometre uzaklıkta bulunan Darabi Köyü’nün yolu ilk kez geçen yılın aralık ayında ik kar yağdığında kapanmış. Ve ardından köy yolu bir hafta sonra ulaşıma açılmış. Ancak bir hafta sonra yağan karın ardından köy yolu 1 Mart akşamına kadar kapalı kaldı.

Köylülerin Kaymakamlığı verdiği dilekçe üzerine Köy Hizmetleri’ne bağlı iki iş makinası tali yola 2 kilometre uzaklıktaki Darabi köyünün yaklaşık bir buçuk metreye kalınlığındaki kar yığılı yolunu 7 saat içerisinde ulaşıma açabildi. Öğle saatlerinde yol açma çalışmasına başlayan ekipler, bir buçuk metreye varan kar kalınlığı nedeniyle yolu bulmakta sıkıntı yaşadı. Köylüler, 7 saat sonra köye ulaşabilen ekipleri, “En büyük köy hizmetleri”, “Darabi’ye hoş geldiniz” tezahürat ve alkışlarıyla karşıladı.

Darabi köyü ihtiyar heyeti üyelerinden Hüseyin İşli, 3 aydan bu yana yollarının kapalı olduğunu belirtti. İşli, çevre köylerin yolunun açık olmasına rağmen kendi yollarının kapalı olduğunu belirterek, “3 aydan beri bizim yollar hiç açılmadı. Hep kapalıydı. Neden her yerin yolunu açıyorlarda da bizim köyün yolunu açmıyorlar.” şeklinde sitem ve şikayetlerini dile getirdi.

3 aydan bu yana köylerinin yolunda ilk kez dozer gördüklerini ifade eden Erdal Göze, yollarının açılmasından dolayı memnun olduklarını dile getiriyor. Köy yollarının kapalı bulunmasından dolayı 3 aydır mağdur durumda kaldıklarını dile getiren Göze, köylerindeki hasta ve hamile kadınları doktora götürememenin sıkıntısı yaşadıklarını sözlerine ekleyerek,

“Yollarımız kapalıydı ilk dozerleri görüyoruz burada. Öğrencilerimiz gelip köyün altına iniyordu. hamile hasta kadınlarımız var. Hiç kimse derdimize çare bulmuyor” dedi.

Köyün gençlerinden İrdaş İş ise, köy yolunun kapalı bulunmasından dolayı geçen sömestr tatilinde tayini çıkan öğretmenin yerine hiç kimsenin göreve başlayamadığını anlattı. Bu neden 3 ay boyunca öğrencilerin mağdur olduğunu, ancak 3 gün önce vekil bir öğretmenin yaya olarak köye ulaşıp eğitime başladığına vurgu yapan İş, “3 gündür okul açıldı. Öğretmen geldi. Yolumuzu açan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun yolumuzu açtılar” diye teşekkür etti.

İl Özel İdaresi’ne bağlı Köy Hizmetleri Çat Şubesi’nde görevli olan dozer operatörü Temel Buzdağlı ise 3 aydan bu yana kapalı bulunan Darabi Köyü’nün yolunu büyük zorluklara rağmen 7 saat içerisinde açtıklarına dikkat çekerek, “Bu köyün yolu 3 aydır kapalıydı. Zorluklara rağmen yolu açtık. Bizden mutlusu yok” diye konuştu.