Kar gidiyor bahara ilk adım!

Birkaç haftadır pazartesi sabahı klasiği haline gelen kar yağışı yerini sıcak havaya bırakıyor.

İstanbul önümüzdeki üç günde sağanak yağış alırken, yeni haftayla birlikte güneş yüzünü gösterecek. Ankara yarın kar yağışlı, cumartesi karla karışık yağmurlu. İzmir ise hafta sonunun sağanak yağışlı geçirecek.
Hava sıcaklıklarında pazar gününden itibaren 10 dereceye varan artışlar bekleniyor. Meteoroloji’ye göre, hafta sonunda iç ve batı bölgelerde başlayacak sıcaklık artışları 8-10 dereceye ulaşacak. Bu artış gelecek haftanın ilk günlerinden itibaren yurt genelinde etkisini gösterecek. Hava sıcaklıklarının batı bölgelerimizde mevsim normallerinin üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Hafta sonu en yüksek sıcaklık değerleri şöyle: İstanbul 7/13, Ankara 1/9, İzmir 13/19, Antalya 8/17, Adana 7/16, Erzurum -6/5, Diyarbakır -1/8, Trabzon 6/10.

Gün gün hava durumu

YARIN Karadeniz’in kıyısı, Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz’de yağmur, iç bölgelerde ise kar yağışı görülecek. İç bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayına dikkat!
CUMARTESİ Karadeniz’in kıyısı, Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz’de yağmur, diğer bölgelerde kar yağışı devam ediyor. Özellikle Muğla çevresinde etkili sağanak yağış bekleniyor…
PAZAR günü Marmara, Batı Karadeniz, Kıyı Ege ve Doğu Karadeniz’in kıyısı yağmurlu, Bolu çevresi ile Doğu Karadeniz’in iç kesimleri kar yağışlı… Güney bölgelerimizde hava açıyor, diğer yerler çok bulutlu… Gökyüzü iç bölgelerin tamamında sisli.
PAZARTESİ günü yalnızca Edirne, Kıyı Ege, Antalya ve Karadeniz’in kıyısında yağış bekleniyor, Erzurum-Kars bölümünde kar yağışı sürüyor. Yurdun güneyi parçalı bulutlu, kuzeyi çok bulutlu…
SALI günü ise hava iyiden iyiye açıyor. Marmara, Karadeniz ve Ege dışında tüm bölgelerde gökyüzü parçalı bulutlu. Edirne ve Kıyı Ege’de yağmur var. Marmara ve iç bölgelerde sis bekleniyor…

Kar erimeleri ve sel uyarısı

Hissedilir derecedeki sıcaklık artışının kuzey, iç ve doğu kesimlerdeki mevcut kar örtüsünde erimelere neden olacağı belirtilerek, su baskını, taşkın ve çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.