Kar İzmir’de 130 köy yolunu kapattı

Yurdun dört bir yanını etkisi altına alan kar yağışı, İzmir'de 130 köy yolunun kapanmasına sebep oldu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Köy Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Bozdemir, açtıkları bazı yolların devamlı kar yağışı sebebiyle yeniden kapandığını söyledi. Yolların bir gün içinde tamamen açılacağını belirten Bozdemir, greyderlerle açmanın yanısıra tuzlama çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti. İzmirlilerin kar yağışına alışkın olmadığını belirten Ahmet Bozdemir, “Sabah itibariyle 130 köy yolu kapalıydı. Çalışmalar kapsamında bu sayı 70’lere düştü. Yarına kadar bütün yolları açacağız.” dedi.

Bozdemir, kapalı köy yollarının daha çok Ödemiş, Bergama, Kemalpaşa ve Menemen ilçelerinde olduğunu belirtti.

Ege Bölgesi genelinde devam eden kar yağışı, karayollarında da yer yer sıkıntılara yol açıyor. Denizli, Uşak, Manisa, İzmir ve Balıkesir illeri yoğun kar yağışı altında. Buraların ana arterleri üzerindeki İzmir’in Sabuncubeli mevkisi, Manisa’nın Salihli ve Kula, Uşak’ın Banaz ve Buldan ilçeleriyle Denizli ve İstanbul-Balıkesir yol güzergahlarında ekipler gece gündüz çalışıyor. Toplam sekiz şube ve 30 refüj merkezinde 40 greyder, 20 bıçaklı kamyon, 15 tuz serici olmak üzere 120 civarında iş makinesi ve 150 işçi görev yapıyor.

Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, “Yollarda kaymayı engellemek için şu ana kadar bin 500 ton tuz döktük. Hazırda 6 bin ton daha karışımlı tuz bekletiyoruz.” diye konuştu.

Egeliler fazla kara alışkın olmadığı için birçok sürücünün tedbirsiz yola çıktığını belirten Altun, “İnsanlar kara hazırlıksız olduğu için kayarak küçük kazalara karışıyor. Mecburiyet olmadığı sürece araçların trafiğe çıkmasını istemiyoruz. Çıkanlar da tedbir alsın. Tedbirlerin başında çekme halatı, takoz ve zincir gibi malzemeler geliyor. Zincir takmayan bir araç, kaydığı zaman hem kendisinin hem karşısındakilerin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Ayrıca yolun uzun süre kapanmasına sebep oluyor. Bir de benzin depolarının, muhtemel arızalar gözönünde bulundurarak doldurulmasını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.