Kar kalinligi 60 cm’e ulasan Palandöken’de kayak mevsimi açildi

ERZURUM - Geride biraktigimiz hafta içerisinde iki gün araliksiz olarak yagan kar, Türkiye'nin sayili kayak merkezlerinden olan Palandöken'de 60 santime ulasti.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak sezonu bu yil erken basladi. Gerdide biraktigimiz hafta içerisinde yagan ve iki gün araliksiz devam eden kar yagisi sonucu Palandöken Kayak Merkezi’nde kar kalinligi 60 santime ulasti. Kar kalinliginin pistlerde 45-50, yüksek kesimlerde ise 60 santimetreyi geçtigi Palandöken Kayak Merkezi’nde otellerde kalan tatilciler, sabahin ilk saatlerinden itibaren pistlere çikarak kayak heyecanini yasadi.

Palandöken’deki otellerde konaklayan turistlerden bazilari karda yürümeyi tercih ederken, bazilari da otelin kayak odasindan kiraladiklari kayaklarla kayak sezonunu erken açmanin keyfini tatti.

Tour Inn Palan Otel Genel Müdürü Leyla Mutlutürk, geçtigimiz yil da Türkiye’de kayak sezonunun Palandöken’de basadigini belirterek, “Iki gündür yagan kar sonrasi pistlerimizde gerekli düzenlemeleri yaparak misafirlerimizin hizmetine sunduk. Su an Palandöken’de pistlerdeki kar kalinligi 45-50 santimetreyi asmis durumda. Yüksek kesimlerdeki kar kalinligi ise 60 santimetrenin üzerinde. Kar güzel olunca, biz de sezonu erken açmaya karar verdik. Herkesi Palandöken’de kayak yapmaya çagiriyoruz” diye konustu.

Bu arada Meteoroloji bölge müdürlügü yetkilileri de Palandöken’deki kar kalinliginin 60 santimi astigini, sehir merkezinde ise 28 santimetreye ulastigini bildirdi. Erzurum’da hafta sonuna kadar araliklarla kar yagisi bekleniyor.

3100 METRELIK PISTI ILE BIR NUMARA

Palandöken, Türkiye’nin Dogu bölgeleri içinde en ilgi çeken kayak merkezi. Sehir merkezine 4 km mesafede olan tesis, Erzurum havaalanina 25 dakika uzaklikta. Kayak pisti 2150 metre ile 3100 metre arasinda degisiyor. Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan Palandöken kayak merkezi, her düzeydeki kayakçiya hitap edebiliyor. Iki adet tescilli pistin disinda toplam 20 kilometre uzunlugunda ve çesitli zorluk derecelerine sahip birçok pisti bulunuyor. Kayak merkezinde 2 adet telesiyej ile Dedeman Otel’e ait bir teleski tesisi mevcut.