Kar lastigi takmayan araçlar trafikten men edilecek

Erzurum'da araçlarina kar tipi lastigi takmayan sürücüler trafikten men edilecek.

Geçen yil 380 aracin kayma sonucu yaralamali ve maddi hasarli trafik kazasina karismasi üzerine Erzurum Emniyeti Trafik Sube Müdürlügü alarma geçti.

Erzurum Emniyeti Trafik Sube Müdürlügü kar yagmadan önce araçlarin lastikleri üzerinde denetimlerine hiz verdi. Araçlarina kar tipi lastik veya patinaj zinciri takmayan araç sahiplerine 15 ceza puani, 92 YTL para cezasi ve araçlara trafikten men cezasi uygulanacak. Sehir merkezinin düz olmamasi, ana yollarin çogunun egimli olmasindan dolayi araç lastiklerinin önem kazandigi vurgulandi.

Sehiriçi araç trafiginde tikaniklik yasamamak ve kaza sayisini asgariye indirmek için yarindan itibaren araçlarda kar tipi lastik kontrol uygulamasina agirlik verilecek. Erzurum Emniyet Müdürü Tahsin Demir, insan hayatina ve büyük önem verdiklerini ifade etti. Demir, belediyelerin tuzlama ve kar mücadele çalismalarinin tek basina yetersiz olduguna deginerek, sürücülerin de gerekli tedbirlerinin almasinin gerektigini anlatti. Kisin meydana gelen sehir içi trafik kazalarinin tamamina yakinin lastik dislerinin yetersiz olmasi veya patinaj zinciri kullanilmamasindan kaynaklandigini dile getiren Demir, bu amaçla kar tipi lastik uygulamasina önem verdiklerini kaydettti.

Geçen yil kartipi lastik kullanan araç sayisinin yüzde 20’ler civarinda olmasina karsilik, yaptiklari denetim ve uyarilar sonucunda bu oranin yüzde 60’lara ulasmasinin sevindirici bir gelisme olduguna dikkat çeken Demir, söz konusu oranin yüzde 100 olmasi için çaba harcadiklarini vurguladi. Emniyet Müdürü Demir, kar tipi lastik ve patinaj zinciri konusunda kararli olduklarina isaret ederek, “Park halindeki araçlari da kontrol edecegiz. Eger bunlara kar tipi lastik yada patinaj zinciri takili olmasa cezai islem uygulanacak. Araçlar parka çekilecek. Amacimiz halkimin can ve mal güvenligini en iyi sekilde korumak.”

Sürücüleri lastik konusunda egitimek ve bilgilendirmek amaciyla 30 bin adet brosür bastirdiklarini ve bunlari sürücülere dagitacaklarina isaret eden Tahsin Demir, “Kar yagdiginda aldigimiz tedbirlerin sonuç verecegini görmekten mutluluk duyacagiz.” diye konustu.