Kar maliyeti 8 milyon YTL

3 bin çalışan... 30 bin ton tuz... 350 ton solüsyon... İki günde harcanan 8 milyon YTL...

Karın faturası 8 milyon YTL

İstanbul’da kar yağışı nedeniyle deniz ve hava ulaşımı dün de aksadı. 30 bin ton tuz, 350 ton solüsyon kullanıldı. İki günde harcama 8 milyon YTL.

İstanbul’u pazar gecesinden itibaren etkisi altına alan kar yağışı dün gece de aralıksız sürdü. Poyrazın etkisiyle tipi şeklinde yağan kara rağmen E-5 Karayolu trafiğe sürekli açık kaldı. Ancak TEM Otoyolu’nun Hadımköy-Çorlu arası kar dolduğu için trafiğe kapatıldı. Araç trafiğinin E-5 Karayolu’na aktarılması nedeniyle Selimpaşa mevkiinde 2 saatlik bir yoğunluk yaşandı. Mazot tankları donan TIR ve kamyonlar, yollarda kaldı. Bazı özel araçlar sahipleri tarafından yol kenarlarına bırakıldı. Atatürk Havalimanı’nda British Airways’in İstanbul’dan Londra’ya giden uçağı piste kardan dolayı zor ilerledi. Uçak seferleri pistlerdeki temizleme çalışmaları nedeniyle gecikmeli olarak yapılıyor. THY’nin ve özel havayolu şirketlerinin Konya, Diyarbakır, G.Antep, Trabzon, Samsun, Sivas, Samsun, Ş.Urfa, Mardin seferleri bu illerdeki kar yağışı nedeniyle iptal edildi. Marmara Denizi’nde etkili olan fırtına nedeniyle İDO’nun seferleri karışıklı olarak iptal edildi. Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yapılan uygulamalarda zincirsiz trafiğe çıktıkları gerekçesiyle 1024 araca 49’ar YTL para cezası kesildi. İETT tarafından konulan ek seferler 600’e çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda araç sürücülerine uyarıda bulundu. İstanbul Valiliği de buzlanmaya karşı sürücüleri emniyet tedbirlerini almaları ve dikkatli seyretmeleri konusunda uyardı.

BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ
Fırtına nedeniyle zaman zaman çeşitli bölgelerde elektrik kesintisi yaşanıyor. İGDAŞ tarafından yapılan uyarıda elektrik kesintileri sırasında doğalgaz ile çalışan kombilerin kapatılması gerektiği bildirildi. Açıklamada ani gelen elektrik nedeniyle regülatörlerin devre dışı kaldığı bildirildi. Kartal’da kimliği belirlenemeyen 30 yaşlarındaki bir kişi donarak yaşamını yitirdi. İstanbul’da bu yıl ilk kez buz ve donmayı önleyici solüsyon bazı yollarda deneme amaçlı olarak kullanıldı. Şimdiye kadar 30 bin ton tuz, 350 ton solüsyon kullanıldığını bildiren yetkililer iki günlük karla mücadele için yaklaşık 8 milyon YTL harcama yapıldığını belirttiler. Belediye’nin yeni aldığı 45 adet ağır tonajlı vinç ise kentin çeşitli noktalarında hazır tutuluyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadele için ayırdığı bir sezonluk bütçenin yaklaşık dörtte birinin iki günde harcandığı bildirildi. Kar felaketinin yaşandığı ilk gün TEM Otoyolu’nda meydana gelen zincirleme kazada hayatlarını kaybeden 4 kişinin kimlikleri ise dün belirlendi. Kazada ölenlerin adları şöyle: Mehmet ve Ayhan Çalışkan Kardeşler, Durali Çakır, Aladdin Demirel.