Kar nerelerde etkili?

Olumsuz hava koşulları etkili olmaya devam ediyor

Bolu merkeze ve ilçelere bağlı 188 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Kar yağışı nedeniyle Bolu’nun Mengen ilçesinde 3 köyün elektriği kesildi. Onarım çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Kartalkaya’da kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Kayak merkezindeki oteller, kayak pistlerini açtı.

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Ankara-İstanbul istikametinde meydana gelen trafik kazası sonucu, D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesimi bir süre ulaşıma kapandı.

-ÇANAKKALE-

Çanakkale’de, dün gece sıfırın altında 3 dereceye kadar düşen hava sıcaklıkları, kenti ikiye bölen Sarıçay’ın bazı kısımlarının buz tutmasına neden oldu.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklıklarının il genelinde yarından itibaren artmaya başlayacağını, kentte Kurban Bayramı’nın 3’üncü ve 4’üncü gününde yağmur beklendiğini bildirdiler.

-KARADENİZ-

Trabzon’da 480, Giresun’da 402, Rize’de 261, Artvin’de 162, Gümüşhane’de 4 ve Bayburt 3 olmak üzere toplam bin 312 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Trabzon’da Çaykara, Dernekpazarı ve Hayrat ilçe merkezleri ile 40 belde ve 267 köye, Giresun’un Çanakçı ilçe merkezi ile 4 belde ve 80 köye, Rize’de 150 köye, Artvin’de ise 102 köye elektrik verilemiyor. Rize’de 135, Artvin’de 15 köy ile haberleşme yapılamıyor.

Öte yandan, Trabzon’da etkili olan kar yağışı sebebiyle bugün, yarın ve 29 Aralıkta yapılması gereken amatör küme müsabakalarının ertelendiği bildirildi.

Samsun’da 317, Ordu’da 464, Sinop’ta 400 ve Amasya’da 18 köyle ulaşım sağlanamıyor. Yetkililer, bölgede kar yağışının yer yer etkisini sürdürdüğünü belirterek, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için yoğun çaba gösterildiğini bildirdiler.

Zonguldak merkezde 36, ilçelerden Devrek’te 73, Ereğli’de 53 ve Gökçebey’de 35, Bartın merkezde 5, ilçelerden Kurucaşile’de 4, Ulus’ta 33 ve Kumluca beldesinde 8, Karabük merkezde 9, ilçelerden Eflani’de 12, Eskipazar’da 7, Ovacık’ta 11 ve Safranbolu’da da 10 köy yolu ulaşıma kapandı.

Elektrik hatlarındaki arızalar nedeniyle Devrek ilçesinde merkeze bağlı 6, beldelerden Kozlu’da 12, Beycuma’da 2 ve Eğerci beldesinde 6 olmak üzere 26 köy ile Bartın’ın Kurucaşile ve Ulus ilçelerindeki 3 köye elektrik enerjisi verilemiyor.

Giresun’un Eynesil ilçesinde Çorapçılar köyünde yaşayan ve akli dengesi yerinde olmadığı bildirilen İsmet Cebecioğlu (48) evinden ayrıldıktan sonra geri dönmedi. Geceyi dışarıda geçiren Cebecioğlu, vatandaşlar tarafından köy yakınlarında ölü bulundu. Yapılan otopside Cebecioğlu’nun, donarak öldüğü belirlendi.

-DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİ-

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum’da 505, Bingöl’de 56, Muş’ta 300, Iğdır’da 63 ve Ardahan’da ise 12 köy olmak üzere toplam 936 köy yolunun kapandığı bildirildi.

Kar kalınlığının Erzurum’da 20, Kars’ta 6, Iğdır’da 15, Ardahan’da 11, Muş’ta 15 ve Palandöken Kayak Merkezi’nde ise 45 santimetreye ulaştı bildirildi.

Ağrı’da iki günden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle 508 köy yolunun kapandığı bildirildi. Ağrı Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri kar kalınlığının kent merkezinde 30 santimetreteye ulaştığını, kar yağışının gün boyunca devam edeceğini, hava sıcaklığının -8 derece olarak ölçüldüğünü belirttiler.

Hakkari’de, kar yağışı nedeniyle 120 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar kalınlığı kent merkezinde 35 santimetreye ulaştı, gece en düşük sıcaklık ise eksi 8 derece olarak ölçüldü.

Yüksekova-Şemdinli kara yolu Haruna Geçidi’nde yol açma çalışmalarını sürdüren Karayolları karla mücadele ekibinin üzerine çığ düştü. Kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu kar altından çıkarılan 2 kişiden Fettah Aslan öldü, Cemil Yıldırım, Yüksekova Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle kapanan Ardahan-Şavşat kara yolunun Sahara mevkisi, çalışmaların ardından ulaşıma açıldı.

Sason ve Batman-Gercüş kara yolları ile Şırnak’ta 98, Batman’da da 182 köy yolu ulaşıma kapandı.

Siirt’te, Siirt-Pervari, Siirt-Eruh, Siirt-Şirvan, Siirt-Baykan ve Siirt-Kurtalan, Diyarbakır-Hazro, Midyat-Gercüş ve Kulp-Muş kara yolları ile Siirt ve ilçelerine bağlı 280 köy ve 200 mezra yolu, Mardin’in Derik ilçesine bağlı 54 köy yolu, Ömerli ilçesinde de 42 köy yolu ulaşıma kapandı.

Van’da 413 köy yolu kapandı. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Van-Tatvan kara yolunun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığını, Hakkari-Yüksekova, Van-Erciş kara yolunda ise kar ve tipi nedeniyle geçişlerin zorlukla yapıldığını belirttiler.

Van Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyunca etkisini sürdüreceğini söylediler.

Bitlis’te 314 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Bitlis Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının il merkezinde 90 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre 20 santimetreyi bulduğunu ifade ettiler.

-KOCAELİ-

Kocaeli’de, dün sabah başlayan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 5, Gölcük’te 16, Karamürsel’de 19 olmak üzere toplam 40 köy yolun ulaşıma kapandığını belirtti.

Sakarya’da merkez ilçede 3, Akyazı 11, Geyve 36, Hendek 18, Karasu 1, Kocaali 10, Sapanca 4, Pamukova 7 ve Taraklı 5 olmak üzere 95 köy yolu ulaşıma kapandı.

-DÜZCE-

Düzce Köylere Yönelik Hizmetler Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, merkezde 118, Akçakoca 40, Cumayeri 21, Gölyaka 20, Çilimli 22, Gümüşova 18, Kaynaşlı 20 ve Yığılca’da 22 olmak üzere toplam 281 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Marmara Denizi’ndeki fırtına nedeniyle Mudanya-Bostancı ve Bandırma-Yenikapı arasında bugün yapılması gereken deniz otobüsü seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

-ANTALYA-

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde dün başlayan ve hızı gece saatte 85 kilometreye ulaşan fırtına, tarım alanlarına zarar verdi. Fırtına yüzünden plastik seraların örtüleri tahrip oldu. Bazı ağaçların devrilmesine de yol açan fırtına, ilçedeki ”Fair Play Anıtı”nın da yıkılmasına neden oldu.

Gazipaşa Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, fırtınanın yarına kadar sürmesinin beklendiğini, ayrıca ilçede 5-6 gün süreyle don tehlikesi bulunduğunu kaydettiler.

Bilecik merkeze bağlı 22, Bozüyük’te 2, Gölpazarı ve Yenipazar’da 69, Pazaryeri’nde 1, Osmaneli’de 7, Söğüt ve İnhisar ilçelerinde 7 köy yolu ulaşıma kapandı.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinden, KKTC’ye düzenlenen feribot seferlerinin, olumsuz hava koşulları nedeniyle 2 gündür yapılamadığı bildirildi.

-EĞİTİME KAR ENGELİ…

Kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle Trabzon merkezde bugün Akçaabat, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Of, Vakfıkebir ve Yomra ilçelerindeki okullarda yarın, Hayrat, Köprübaşı, Şalpazarı ve Tonya ilçelerindeki okullarda ise yarın ve 29 Aralık Cuma günü eğitime ara verilecek.

Beşikdüzü ilçe merkezinde ise yarın, bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ile taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda da yarın ve 29 Aralık Cuma günü eğitime ara verileceği kaydedildi.

Öte yandan, Araklı ilçesine bağlı köylerdeki ilköğretim okulları, Düzköy ilçesine bağlı belde ve köylerdeki tüm okullarda da yarın eğitime ara verilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Giresun Üniversitesinde eğitime bir gün ara verildi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı nedeniyle Rize, Giresun ve Artvin’de okullar bir gün tatil edildi.

Giresun’da yoğun kar nedeniyle il merkezi ve merkeze bağlı köyler ile Piraziz, Bulancak, Keşap, Dereli, Espiye, Yağlıdere, Güce, Tirebolu, Görele, Doğankent ve Eynesil ilçelerindeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

Zonguldak merkez ile Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Alaplı ve Ereğli ilçesinde eğitime bugün ve yarın ara verilecek.

Düzce, Batman, Şırnak’ta il genelinde, Zonguldak’ın merkez ve bağlı köylerinde, okullarda eğitime bugün ve yarın ara verildi.

Siirt’in Eruh ilçesi ve bağlı köylerde okullar bir gün, Şirvan ilçesinde de iki gün tatil edildi. Mardin’in Ömerli ilçesinde eğitime bir gün ara verildi. Mardin’in Derik ilçesine bağlı Pirinçli, Derinsu ve Göktaş köylerinde ise okulların 3 gün tatil edildiği bildirildi.

Van’da kent merkezindeki okullarda öğleden sonra eğitime ara verildi. Bu arada Gevaş, Bahçesaray, Çaldıran ve Erciş ilçelerinde de okullar bir gün tatil edildi. Başkale ilçesinde de dün geceden bu yana etkili olan kar yağışı yüzünden ilçe merkeziyle birlikte köyler ve taşımalı eğitim yapan okullarda yarın ve cuma günü eğitime ara verildi.

Kar yağışı nedeniyle Samsun’un Ayvacık ilçesindeki tüm okullar, Alaçam ilçesinde de yüksek kesimlerdeki 65 köy okulunda bugün eğitime ara verildi.

Ordu’da da il genelinde eğitime 1 gün ara verilirken, Kabadüz ilçesinde ise okullar yarın da tatil edilecek.

Bitlis merkez ile Tatvan, Güroymak, Mutki ilçelerinde eğitime bugün ara verildi.

Düzce’de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime bugün ve yarın ara verildi.

Hakkari merkez, ilçe ve köylerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Kastamonu’nun Küre ilçesinde yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

Bartın’daki okullarda da eğitim ve öğretime bugün ve yarın ara verildi.

HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ

Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle THY’nin 09.45 Ankara-Van ve 12.15’teki Van-Ankara uçak seferleri karşılıklı iptal edildi. THY’nin Ankara-Diyarbakır seferi de kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Bu arada, Sun Expres’in 08.00’daki Antalya-Van, 10.30’daki Van-Adana, 12.30’daki Adana-Van ve 14.20’deki Van-Antalya seferleri iptal edildi.