Kar tatili yüzünden okullar uzamayacak

Yoğun kış şartlarında okulların tatil olması nedeniyle boş geçen dersler ‘yoğunlaştırılmış programlarla’ telafi edilecek.

‘Eğitim ve öğretime ara verilen okullar’ konulu bir genelge yayınlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yurdun bazı bölgelerinde ağır kış şartlarının devam etmesi nedeniyle valilik veya kaymakamlıklarca eğitim ve öğretime zaman zaman ara verilmesi zorunluluğu oluştuğunu hatırlattı. Bu ve benzeri olağanüstü durumlarda okullarda eğitim ve öğretime ara verilmesi halinde valilik ve kaymakamlıklarca gerekli önlemlerin alınacağını belirten Bakan Hüseyin Çelik, illerden, eğitime ara verilen günlerin geciktirilmeksizin yerel ve ulusal yayın organları ile kamuoyuna duyurulmasını istedi.

30 Ocak-3 Şubat 2006 tarihleri arasında okulların tatil edildiğini ve ikinci kanaat döneminin 19 Haziran’da sona erecek şekilde uzatıldığını hatırlatan Bakan Çelik, “2005-2006 çalışma takviminde bu değişikliğin dışında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.” dedi. Çelik, ara verilen günlerde yapılamayan derslerin öğretmenler ve velilerin de görüşleri alınarak okul yönetimlerince Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’ne göre yoğunlaştırılmış programlar şeklinde yapılacağını belirtti.

Yönetmeliğe göre çeşitli sebeplerle yapılamayan dersler, yoğunlaştırılmış programlar ile ‘çalışma saatleri içinde ve dışında öğretim yapılarak’ tamamlanıyor. Buna göre iller boş geçen dersler için, haftalık ders saatlerini bir saat uzatabileceği gibi hafta sonlarına ders de koyabilecek. Ancak telafi programları genel olarak mevcut dersler içinde işlenmeyen konuların da ‘hızlı bir şekilde işlenmesi’ şeklinde yapılıyor. Bazı okullarda öğretmenler cumartesi günleri derse geliyor.