Kar ve don yem bitkilerini vurdu

Erzurum'da iki gün yağan kar, tarım ürünlerinin zarar görmesine neden oldu.

DATÜB Başkanı Nazmi Ilıcalı, kar yağışı sonrası yaşanan don olayından sonra filizlenmeye başlayan arpa, buğday, yonca, gorunga, fiğ ve patatesin zayi olduğunu söyledi. Her çiftçinin ortalama 3 bin YTL borç para alarak ektiği tohumların eksi 4 derece soğuktan olumsuz etkilendiğini, dolayısıyla ürün vermesinin artık mükün olmadığını belirtti. Ilıcalı, 2090 sayılı Tabii Afetler Yasası’nın da artık yürürlükte olmaması nedeniyle çiftçinin mağduriyetini gideremediğini belirterek, devletin gerekli hasar tespiti yapıp destek çıkmasını istedi.

Kar ve akabinde gelen don olayının en çok fiğde hasar yaptığını belirten Erzurum Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar, “Bize gelen bilgilere göre 500 bin dönümlük alanda ekilen fiğler zayi oldu.” dedi. Çitçinin sıcak giden havalara aldanarak, erken ekim yaptığını kaydeden Harmandar, anı kar yağışının felaket olduğunu vurguladı. Fiğin yem bitkileri kategorisine girdiği için teşvik uygulandığını, dolayısıyla çitçinin genellikle bu ürüne yoğunlaşarak ekim yaptığını anlatan Harmandar, şöyle devam etti: “Bu ürüne ilgi fazla olduğundan tohumu da zor bulunuyor. Önceki gün yaşadığımız don olayı yeni biten fiği vurunca, yeniden ekmek icap edecek, ancak tohum bulmak çok zor olacak.”

Pasinler Ziraat Odası Başkanı Hayrullah Korucu ise, kesin hasar tespit çalışması yapmadıkları için zarar gören ürün ve miktarı hakkında konuşamayacağını belirtti. Korucu, zararın sadece yem bitkilerinin zarar görebileceğini ifade etti.

Öte yandan ürününün zarar ettiğine dair hiçbir çiftçinin kendilerine müracaatta bulunmadığını söyleyen Tarım İl Müdürü Bektaş Erdoğan, herhangi bir hasar tespit çalışmasına da gerek duyulmadığını kaydetti. Ekiplerinin sürekli arazide dolandığını aktaran Erdoğan, “Hasar tespiti yapılmadan ‘şu kadar alanda zarar var’ demek doğru değil. Kaldı ki ürünün özellikle de fiğinin zarar gördüğünü belirtti. Erdoğan, “Bize yapılan bir başvuru yok. Ağzı olan konuşuyor. Bu konuda yetkili olan kurum biziz.” şeklinde konuştu.