Kar ve soğuk hava gidiyor

Bir haftadır süren kar ve tipi yerini dona bıraktı.

Güneşin yüzünü daha fazla göstermesiyle birlikte gelecek hafta başından itibaren gündüz sıcaklıklarının batı bölgelerden başlayarak artacağı bildirildi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul, Ankara ve İzmir’de hafta boyunca kar yağışı beklenmediğini, ancak hafta ortasına kadar gece ayazlarının, kuzey, iç ve doğu bölgelerde etkili olacağını açıkladı. Yetkililer, gündüz sıcaklıklarının güneşlenme ile birlikte gelecek hafta başından itibaren batı bölgelerden başlayarak artacağını kaydetti. Meteoroloji’den alınan bilgiye göre tüm yurtta bugün parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar, Karadeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde gece ve sabah saatlerinde yoğun sis görülecek. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don meydana gelecek. Yarın tüm yurt parçalı ve çok bulutlu, Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güneybatısı, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu yağışlı olacak. Akdeniz ve Güney Ege’de yağmur ve sağanak, Karadeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde ise kar görülecek. Yurt geneli perşembe günü, parçalı ve çok bulutlu olacak. Doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney kesimleri ile Güneydoğu Anadolu ve Afyon çevresi yağışlı geçecek. Yağışlar, Akdeniz kıyılarında yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak.

Bu arada Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 31 dereceyle Ağrı’da kaydedildi. Diğer illerde gece ölçülen en düşük hava sıcaklıklarının ise sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 30, Kars’ta 23, Iğdır’da 20, Ardahan’da 19 ve Erzincan’da 11 derece olduğu bildirildi. Bölgede bugün en yüksek hava sıcaklıklarının Erzurum’da -16, Ağrı’da -10, Kars ve Ardahan’da -9, Iğdır ve Erzincan’da -1 derece olması bekleniyor. Aşırı soğuk hava şartları gelecek 3 gün boyunca etkisini sürdürecek.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Hakkari-Şırnak karayolunun kar yağışı nedeniyle kapalı olduğunu bildirdi. Yetkililer, Yüksekova-Dağlıca, Şemdinli-Alan yolunun 33. kilometresi, Hakkari-Çukurca yol ayrımı 9. Bölge Hududu yollarının da ulaşıma kapalı bulunduğunu, yol açma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 2 gün önce 2 ayrı noktaya düşen çığ nedeniyle kapanan Hakkari-Çukurca karayolu, Karayolları 114. Şube Şefliği ekiplerinin çalışmaları sonucu geç saatlerde temizlenerek ulaşıma açıldı.

Hakkari-Çukurca yolunun 40. kilometresinde iki ayrı noktaya çığ düşmesi sonucu, çok sayıda araç mahsur kalmış ve yol ulaşıma kapanmıştı.