Kar ve soğuk yurdu ne zaman terkedecek?

Yurdumuz dün yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girdi.

Yurdumuz dün yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girdi. Yağışlı hava bugün de ülke genelinde etkisini sürdürecek. Hava sıcaklığı yarın ve hafta sonu tüm yurtta 3 ila 5 derece daha artacak. Bölge bölge durum:

HAVA SICAKLIĞI YARIN VE HAFTA SONU TÜM YURTTA 3 İLA 5 DERECE DAHA ARTACAK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yağışlı havanın bugün de ülke genelinde etkisini sürdüreceğini, hava sıcaklığının yarın ve hafta sonu tüm yurtta 3 ila 5 derece daha artacağını bildirdi.

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları tahminlere uygun olarak yurdun dün yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girdiğini söyledi.

Marmara ve Kıyı Ege’de sağanak şeklinde başlayan yağışların, dün akşam saatlerinden itibaren Ankara başta olmak üzere İç Anadolu, İç Ege ve Batı Karadeniz bölgelerinde kar şeklinde görüldüğünü anımsatan Çağlar, hava sıcaklığının da Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde 3 ila 5 derece arttığını belirtti.

Kar kalınlıklarının Eskişehir’de 7, İstanbul Sarıyer’de 14, Isparta’da 2, Bitlis’te 35, Erzurum’da 20, Hakkari’de 40, Trabzon’da 16, Bolu’da 4, Afyonkarahisar’da 7, Kars’da 6, Ankara Merkez ve Kızılcahamam’da 5, Esenboğa’da 6, Akıncı ve Etimesgut’ta 8, Beypazarı’nda 10, Nallıhan’da 14, Çankırı ve Kırıkkale’de 4 santimetre olduğunu bildiren Çağlar, şunları kaydetti:

”Yağışlı hava bugün de ülke genelinde etkisini sürdürecek. Yağışlar, İç Ege Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya, Karadeniz’in İç Kesimleri Bolu, Düzce, Bartın, Karabük, Tokat, Amasya, Gümüşhane, Artvin ve Bayburt ile İç ve Doğu Anadolu’da kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak.

Yarın, Marmara, Ege, Akdeniz ile Batı Karadeniz bölgelerinde devam edecek yağışların Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Cumartesi ve Pazar günleri Karadeniz bölgesinin kıyı kesimi dışında tüm yurtta yağış görülecek. Yağışlar Karadeniz’in İç Kesimleri Bolu, Kastamonu, Düzce, Karabük, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Artvin ve Bayburt, İç Anadolu’nun Kuzeyi Eskişehir, Sivas ve Yozgat ile Doğu Anadolu’da kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak. Hava sıcaklığı yarın ve hafta sonu tüm yurtta 3 ila 5 derece daha artacak.”

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

BÖLGE BÖLGE DURUM

Kuvvetli soğuklar çekiliyor, bugün yağışlar lodosla ve biraz daha ılık havayla geldiğinden, Türkiye genelinde havayı yumuşatacak. Ama sıcaklığın hala çok yüksek olmaması nedeniyle yağışların şekli iç kesimlerde yine kar. Lodos yarından sonra kuvvetli soğukları geride bırakırken, yağışları çoğunlukla yağmura çevirecek.

Türkiye’nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle: İstanbul’da yüksek ilçelerde karla karışık yağmur, diğer kesimlerde yağmur ve sulu kar var. Bugün İstanbul 5 derece, ama yarın yine 10 dereceye çıkacak. Ankara’da bugün de karla karışık yağmur ve kar var. Yarın başkent yağmurlu. İzmir’de yağmur gün içinde hafifleyecek, ama yarın kuvvetlenecek. Bugün Adana ise bulutlu ve soğuk.

Marmara Bölgesi’ne, Ege üzerinden gelen daha ılık yağışlar var. Ama bölge hala soğuk olduğundan, karla karışık yağmur olarak düşecek. Yağışlar, sıcaklığın 10 dereceyi bulmasıyla, tamamen yağmura Cuma günü dönüşecek.

Gece sıcaklığı İç Anadolu’nun doğusunda Sivas ve Kayseri’de -15 dereceye yakın. Yarından sonra hava yumuşayacak ve yağış batısında yağmura dönecek. Ama bugün lodos; hala çok ısıtmadığından yağış kar olarak görülüyor.

Ege’ye Orta Akdeniz’den ulaşan yağış, Muğla’da geceden beri kuvvetli yağıyor. Bugün Denizli ve Afyon’da da yağış kuvvetlendi, ama iç kesimlerde yağış kar şeklinde. Yağmurlar en az 3 gün daha sürecek.

Soğuyan Akdeniz Bölgesi de, lodosla beraber gelen yağmurla ısınıyor. Yağmur Cuma günü de Akdeniz’de sağanak, Güneydoğuda hafif olmak üzere devam edecek.

Doğu Anadolu, yoğun kar yağışlarının ardından gelen, şiddetli don ve buzlanmanın etkisine girdi. Gece sıcaklık Erzurum’da -25 derece. Bugün yine Aralıklı kar var.

Karadeniz’e de ılık havayla gelen bu yağışlar ulaştı, ama Bolu, Kastamonu ve Ççoruma kar yağıyor. Sıcaklıkta yükseliş ise yarın kuvvetlenecek lodosla beraber hissedilecek.