Kar ve tipi Kapıkule’de ulaşımı aksatıyor

Kar yağışı ve Sibirya soğukları yurt genelinde olduğu gibi Edirne'yi de etkisi altına aldı.

Yurtdışına çıkış yapacak olan TIR araçları Edirne gişeleri ve yol güzergahında bulunan dinlenme tesislerinde beklemeye alındı.
Edirne Valisi Nusret Miroğlu ve Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, tipi nedeniyle kapatılan yolların açılma çalışmalarını yerinde takip etti. Zaman zaman telsiz anonslarıyla çalışmaları yönlendiren Vali Miroğlu, ters yönden araç geçişine izin veren trafik polisine “Sana kim söyledi bu aracı ters yönden gönder diye. Benim söylediklerimi uygulamıyorsun. Alın bu adamı, donmuş, hemen değiştirin bunu” şeklinde fırça atması da gözlerden kaçmadı.

Kapıkule Sınır Kapısı karayolunun tipi nedeniyle zaman zaman trafiğe kapandığını ifade eden Miroğlu, “Ekiplerimiz bütün özverileriyle geceli gündüzlü çalışıyorlar. Meteroloj, bize bu kadar kar yağacağını söylememişti. Tahminimizden fazla kar yağdı. Kapıkule Sınır kapısı dışında diğer sınır kapılarımızın yolu açık. Kapıkule yolu ise şiddetli tipi nedeniyle zaman zaman kapanıyor.” dedi.

Kar ve tipi nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı kazaların meydana geldiğini söyleyen Vali Miroğlu şunları söyledi: “Tipi nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman sıfırın altına düşüyor. Bu nedenle çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi. Ayrıca Kapıkule yolunda çok sayıda TIR aracının makaslama yapmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar yaşanıyor. Ekiplerimiz söz konusu güzergahlarda tıkanmaları anında müdahale ederek kazaların önüne geçmeye çalışıyorlar.”

Kapıkule yolunun trafiğe kapanmasından dolayı yurtdışına çıkış yapacak olan TIR’lar 14 kilometre kuyruk oluşturdu. Trafik ekipleri kuyrukta bekleyen TIR araçlarının depolarının donma ihtimaline karşı araçlarını çalışır durumda bırakmaları için anons yapıyor. Kapıkule karayolunda 700’den fazla TIR aracının çıkış yapması için kuyrukta belediği belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kar yağışından dolayı 173 köy yolunun kapalı olduğu, 27 köye de elektrik verilemediği belirtildi.