Kar ve tipi Mardin’de hayatı olumsuz etkiledi

Mardin'de yoğun kar ve tipi hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle yollar trafiğe kapanırken, yüzlerce araç yollarda mahsur kaldı.

Kar kalınlığı şehir merkezinde 35 santime kadar ulaşırken yüksek kesimlerde yer yer 50 santime kadar ulaştığı belirtildi. Mardin’de yoğun kar yağışı nedeniyle 200 köy yolunun trafiğe kapandığı belirtildi.
Karayolları ve belediye ekipleri şehir merkezinde kapanan birinci ve ikinci caddede yol açma çalışmalarını sürdürürken, trafik ekipleri yolda mahsur kalan vatandaşların yardımına koştu. Yola zincirsiz çıkan sürücüleri uyaran polis ekipleri sık sık anons yaparak, sürücülerin zincir takmalarını istedi.
Trafik ekipleri aşırı buzlanma ve sis yüzünden Diyarbakır-Mardin ve Batman -Mardin yol kavşaklarında zincirsiz araç girişine izin vermezken sürücüleri buzlanmaya karşı uyardı.
Elverişsiz hava koşulları yüzünden Mardin şehir merkezinde etkili olan yoğun kar yağışı ve don olaylarına karşı belediye ekipleri vatandaşları uyararak zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.
Mardin-Diyarbakır yolu ile Ömerli, Midyat, Dargeçit ve Savur ilçe yolları, Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin yoğun kar temizleme çalışmalarına rağmen aralıklarla ulaşıma kapanırken, Mazıdağı, Savur, Dargeçit, Ömerli ve Midyat ilçelerine bağlı 200 dolayında köyün yolu da ulaşıma kapandı.
Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin kapanan köy yollarının açılması yönündeki çalışmalarının aralıksız sürdüğü, ancak kar yağışının etkisini yitirmemesi nedeniyle çalışmaların zaman zaman aksadığı belirtildi.
Enerji, haberleşme ve ulaşımdaki sıkıntıların aşılması konusunda Mardin Valiliği’nin, resmi kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Meteoroloji yetkilileri soğuk hava ralgasının yoğun bir şekilde Mardin’i etkilediğini belirterek, yoğun kar yağışı ve tipi beklediklerini söyledi.
Vatandaşların yoğun kar yağışına karşı dikkatli olmalarını isteyen Meteroloji yetkilileri kar yağışının hafta sonuna kadar etkili olacağını belirtti.