Kar yağışı bitti şimdi sağnak yağış bekleniyor

Çanakkale'yi üç gündür etkisi altına alan normal hayatı ve deniz ulaşımını felç eden poyrazla birlikte yağan kar yağışı etkisini kaybetmesiyle hayat normale dönerken, yetkililer şimdi de sağanak yağmur uyarısında bulundu.

Etkisini kaybeden fırtına sonrası uzun süredir yapılamayan Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki ve Gökçeada-Çanakkale arasındaki arabalı vapur seferleri normale dönerken, Kabatepe-Gökçeada ve Bozcaada-Geyikli arasındaki vapur seferleri ise Kuzey Ege’deki şiddetli fırtına nedeniyle halen yapılamıyor.

Tipi nedeniyle vatandaşların güçlükle işlerine gidebilirken 3 gün boyunca tatil edilen ilk ve orta dereceli okullar kar yağışı sonrası tekrar normale döndü. Şehir merkezinde bazı mahallelerde kesik olan elektrikler tekrar verilirken, elektrikleri kesik olan 119 köyde çalışmalar sürüyor. Kapalı olan yaklaşık 400’e yakın köy yolunun da açılmasına çalışılıyor. Buz tutan yollarda tuzlama çalışmalarına devam eden ekipler, kaldırımlardaki karları da temizlemeye başladı.

Öte yandan Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının ardından bölgede perşembe günü başlayacak sağanak yağışın 3 gün boyunca devam edeceği uyarısında bulundu. Yetkililer, vatandaşları özellikle karların erimesiyle oluşabilecek su baskınlarına karşı uyardı. Çanakkale ve yöresinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki ilk 2 gün 4 ile 6 derece artış göstereceğini pazar gününden itibaren yeniden düşmeye başlayacağını açıkladı.