Kar yağışı bu illeri vurdu

Yurdun değişik bölgelerindeki kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Bitlis’te 23 köy yolu ulaşıma kapandı. Kırklareli’ne bağlı Demirköy ilçesinde kar kalınlığı 2, Mahya Tepe’de 10, Dereköy köyünde 5 santimetreye ulaştı.

BİTLİS’TE 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte hafta sonu etkili olan kar yağışı ve tipinin ardından 23 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Açıklamada, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız yürütüldüğü bildirildi. Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 32 santimetre, yükseklerde ise 40 santimetre olduğunu bildirildi.

Yetkililer, yüksek kesimlerde çığ tehlikesinin de bulunduğunu kaydetti.

-BOLU-

Bolu’da sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oluyor. D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan yağışın ardından kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Karayolları ve bölge trafik ekiplerinin çalışmalarını aralıksız yürüttüğü D-100 kara yolunda araçların yavaş ilerlemesi sebebiyle zaman zaman yığılmalar yaşanıyor.

-ÇANAKKALE-

Çanakkale’de kar yağışıyla birlikte etkili olan poyraz fırtınası, havanın soğumasına yol açtı.

Kent genelinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağış, kar ve karla karışık yağmur şeklinde devam ediyor. Poyraz fırtınasının da etkili olduğu Çanakkale’de hava sıcaklıkları düştü. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının gün boyunca aralıklarla devam edeceğini bildirdi. Kuzey yönünden esen ve saatteki hızı 48 kilometre olan rüzgarın hızının, gün içinde 60 kilometreye ulaşacağı bildirildi.

Kentte, günün en yüksek sıcaklığının 3, gece ise eksi 3 derece olmasının beklendiği ifade edildi.

-TEKİRDAĞ-

Tekirdağ ve ilçelerinde, sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle kent merkezinin bazı kesimlerinde buzlanma görülüyor.

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan kar yağışının yarın da süreceğini belirtti. Kar yağışının ardından kentte parçalı bulutlu havanın görüleceğini belirten yetkililer, eksi 1 derece olarak ölçülen hava sıcaklığının kar yağışının ardından 6 dereceye kadar yükseleceğini kaydetti.

Trafik ekipleri, araç sürülerini yanlarından zincir bulundurmaları konusunda uyararak, dikkatli olmalarını istedi.

-KIRKLARELİ-

Kırklareli’ne bağlı Demirköy ilçesinde kar kalınlığı 2, Mahya Tepe’de 10, Dereköy köyünde 5 santimetreye ulaştı.

Karayolları 15. Şube şefliği ekipleri, Türkiye İle Bulgaristan’ı birbirine bağlayan Dereköy Sınır Kapısı yolunu açık tutmak için aralıksız karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise hava sıcaklığının akşam saatlerinde eksi 3 dereceye kadar düşeceğini, kar yağışının yarın Kırklareli’ni terk etmesinin beklendiğini bildirdiler.

SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLAN ŞİDDETLİ SAĞANAK VE DOLU, İZMİR’DE YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

İzmir’de, sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan ve zaman zaman doluya dönüşen yağış, kent yaşamını olumsuz etkiledi.

İzmir Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren İzmir’de metrekareye ortalama 26,2 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Kocaman, ”Bugün kıyı Ege’den başlayan sağanak, akşama kadar devam edecek” dedi.

Pazar gününe kadar İzmir’de yağış görülmeyeceğini ifade eden Kocaman, hava sıcaklığının yarından itibaren azalmaya başlayacağını söyledi.

Konak ilçesinin bağlı olduğu Güzelyalı Meteoroloji istasyonunda, sabah saat 05.50’den bu saate kadar metrekareye ortalama 26,2 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Kocaman, Adnan Menderes’te 33,8, Çiğli’de 17, Aliağa’da 17,7, Bergama’da 14,6, Foça’da 12,2, Seferihisar’da 9,2, Selçuk’ta 5, Çeşme’de 4,2 kilogram yağış tespit edildiğini kaydetti.

Geceden başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran yağış sırasında İzmir’in Konak ilçesinde dolu yağışı gözlendi.

Yağış nedeniyle kent içi trafiğinde yoğunluk yaşandı.

Birinci Kordon’da bazı iş yerlerine giren yağmur suyunu, vatandaşlar kovalarla tahliye etti.