Kar yağışı durdu çilesi Anadolu’da devam ediyor

Geçen hafta yurdu etkisi altın alan kar yağışı durdu; ancak çilesi bitmedi.

Vatandaşlar, yetkililere tepki gösterirken, şehir merkezlerinde kar temizliğinden sorumlu belediye başkanları, imkanları olmadığı için temizlik yapmadığını itiraf ediyor.

Önceki yıllarda kar ve soğuk nedeniyle zor günler geçiren İstanbul, bu yıl zamanında yapılan uyarılar ve yerinde alınan önlemler sonucu bu yıl başarılı bir sınav verdi. Ancak aynı şeyi kar yağışının şiddetli olarak etkili olduğu Doğu Anadolu ve yurdun iç kesimlerinin yanı sıra Karadeniz’in bazı illeri için söylenemez. Kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu Erzurum,Kars, Iğdır, Erzincan, Muş, Ağrı, Bitlis, Ağrı, Hakkari ve Van gibi yerlerdeki şehir merkezlerinde ulaşım kar temizliğinin yapıldığı birkaç anne cadde üzerinden sağlanırken, bazı caddelerle ara sokakların tamamı kapalı bulunuyor.

Aşırı soğukların etkili olduğu İç Anadolu’da da durum çok farklı değil. Eskişehir, Konya, Kütahya, Afyon, Bilecik Sivas, Kayseri gibi illerde bazı ana arterler dışında temizlik yapılmazken, vatandaşlar işlerine çoğu zaman yürüyerek gidip geliyor. Belediyeler kar temizliğinde yetersiz kalırken, esnaf ve vatandaşlar kendi imkanları ile ev ve işyerlerinin önünü temizleyerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

KAR İLE SAVAŞ BAŞLATAN DOĞU BELEDİYELERİ İLGİLİSİZLİKTEN YAKINIYOR

Karla mücadele büyük sıkıntılar yaşayan belediyelerden biri de Muş Belediyesi. Kar kalınlığının 1 metreyi aştığı şehir merkezinde Belediye Başkanı Necmettin Dede, vatandaşlara kazma küreklerini alıp karla mücadele çağrısında bulundu.

Şehir merkezinde biriken karlar yüzünden dışarıya taşımak için ekipler oluşturduklarını kaydeden Dede, “Kar taşıma çalışmaları belediyeye ciddi bir külfet getiriyor. Yeni yasa ile birlikte merkeze bağlanan 250 köyün yolu kapalı. Hastaları kepçeyle evlerinden alıyoruz. Yılda 300 bin YTL kar masrafı yapıyorum. Oysa bana İller Bankası’ndan yılda gelen para 30 bin YTL. Karla mücadelede desteğe ihtiyacımız var.” diyor.

Karakış denilince akla gelen illerin başında Erzurum geliyor. 200 kişilik ‘kar savaşçıları’ adıyla bir ekip kuran Erzurum Büyükşehir Belediyesi, ana arterlerde eksi 30 derece soğuğun altında geceli gündüzlü temizlik çalışması yapıyor.

Yollar buz tuttuğu için temizleme çalışmaları güçlükle yürütülüyor. Aşırı kar yağışının meydana getirdiği külfeti ‘tabii afet’e benzeten Doğu Anadolu Belediyeler Birliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Küçükler, geçtiğimiz yıl 4 milyon YTL harcandıkları yıl tarla mücadelede bu yıl en az 10 trilyon harcayacaklarını söyledi.

Bundan dolayı Erzurum gibi diğer bölge illere kar tazminatının verilmesi gerektiğini söyledi. Her kar yağdığında bir yolu en az 10 kez temizlemek zorunda kaldıklarını belirten Küçükler, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşanan sıkıntılar dışında kendilerinin maruz kaldıkları sorunların ve bu konudaki çözüm önerilerinin gündeme gelmemesinden rahatsız olduklarını kaydetti. Kışın aynı zamanda ekonomik ve kültürel kalkınmanın önündeki en büyük engel olduğunun altını çizen Küçükler, bu durumun göçü körüklediğini belirterek, “Ağır kış şartları Doğu’da yaşamayı zor ve maliyetli kılmakla birlikte sermaye girişinin ve kalkınmanın önünde de en büyük engel olarak durmaktadır” diye konuştu.

YOZGAT BELEDİYESİ KAR TEMİZLİĞİNİ KAZMA-KÜREKLE YAPIYOR

Karasal iklimin en şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan ve Türkiye’nin kişi başına en çok borcu bulunan Yozgat’ta belediye, bir çok ilde olduğu gibi ana arterler dışında fazla bir kar temizliği yapamıyor.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle karla mücadelede çok büyük sorunlar yaşadıklarını dile getiren Belediye Başkanı Yusuf Başer, “Maddi sıkıntılar nedeniyle şehir merkezindeki ana caddeler dışında fazla bir müdahalede bulunamıyoruz. Ara sokaklardaki hastaları alabilmek için araçların giremediği yerlerde kürekle temizlik yapıyoruz. Bununla birlikte karla mücadelede yetersiz kalınca esnaf da bu işten ciddi zarar görüyor. Herkes İstanbul’a odaklanıyor; ancak asıl sıkıntıyı biz yaşıyoruz.” diyor.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu da, yeterli makineleri olmadığı için şehir içindeki karları temizleyemediğini kaydetti. Tek greyder ile temizlik yaptıklarını kaydeden Sarıoğlu, “30 yıldır ilk böyle bir kar görüyoruz. Elimizdeki makineler yetersiz olduğu için temizlik yapamıyoruz. Makine kiralamak istiyoruz ancak arıza yaptığı için mal sahipleri kiraya vermek istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

KÖY HİZMETLERİ ARAÇLARI BELEDİYEYE VERİLSİN

Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Anadolu’daki yerel yönetimlerin kar dahil bir çok konuda sıkıntılı olduğuna dikkat çekti.

Hükümet tarafından hazırlanan ve geçen yıl yürürlüğe giren Yerel Yönetimler Yasası’nı çok önemli bulduğunu; ancak belediyelerin işlerini asıl kolaylaştıracak asıl Gelirler Kanunu’nun hala netleşmediğini vurgulayan Durak, bu yasanın bir an önce çıkartılması gerektiğini kaydetti.