Kara yolunda ucuz bilet rekabeti

Devletin, havayolu şirketlerinde izin verdiği 1 YTL'lik bilet uygulamasından, otobüs firmaları da yararlanmak için girişimlerini sürdürüyor.

Kamil Koç İcra Kurulu Başkanı Sena Kaleli’nin, 1 YTL’lik fiyat uygulamasını, karayolu taşımacılığında da gerçekleştirebilmek amacıyla Ulaştırma Bakanlığına başvurduklarını açıklamasının ardından, benzer girişim Anadolu Ulaşım A.Ş’den geldi.

Anadolu Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Erdoğmuş, yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığına başvurularının kabul edilmesi halinde bir hafta öncesinden alınacak biletleri, hiçbir saat ve koltuk numarası sınırlaması olmaksızın her otobüste 4 yolcu için 25 YKr’den satacaklarını belirtti.

Havayolu şirketlerinin ‘ucuz bilet’ uygulamaları ve devletin de bu uygulamaya izin vermesinin, yüksek maliyetlerini bilet fiyatlarına yansıtmama çabasında olan karayolu yolcu taşıma firmalarını zor duruma düşürdüğünü kaydeden Erdoğmuş, şöyle devam etti:

“Fiyat indirimi ile yapılan rekabetin ilkel olduğuna, aynı zamanda sektörlerin gelişmesinin önünde engel teşkil edeceğine ve uzun vadede ülke ekonomisine tehlike getireceğine inanıyorum. Bu noktada Kamil Koç İcra Kurulu Başkanı Sena Kaleli’nin öncülük ettiği ve ulaşım sektöründen destek bulacağına inandığımız açıklamalara, destek verdiğimizi bildiriyoruz. Anadolu Ulaşım olarak Ulaştırma Bakanlığına yapacağımız başvrunun kabul edilmesi durumunda, 1 hafta önceden alınması şartıyla biletlerdeki fiyatı, hiçbir saat ve koltuk numarası sınırlaması olmaksızın her otobüsümüzde 4 yolcumuza 25 YKr olarak açıklıyoruz. Taşımacılık sektöründeki bu haksız rekabet ortadan kalkana kadar bu açıklamamız geçerli olacaktır.”

Erdoğmuş, bu konuda devletin ve bakanlığın gerekli hassasiyeti göstereceğine inandıklarını ifade etti.