Karaaslan Rus Türk İşadamları Birliği’nde oy birliği ile yeniden başkan

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, 6. Olağan Genel Kurulda oy birliği ile yeniden başkan seçildi.

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, 6. Olağan Genel Kurulda oy birliği ile yeniden başkan seçildi. ABA Group Başkanı Karaaslan, AGS Group Başkanı Ali Galip Savaşır’la birlikte 2011’de yönetime gelmiş, iki yıl dönüşümlü olarak RTİB Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Rusya’nın başkenti Moskova Ritz Carlton Otel’de düzenlenen kongreye katılan RTİB üyeleri oy birliği ile Karaaslan’ı 2015’e kadar 2 yıllığına yeniden başkan seçti. Derneğin 84 üyesinden 52’sinin katıldığı toplantıda yönetim kurulu ve diğer kurullar da oluşturuldu. Başkanlık süresinin 3 yıla çıkarılması ile ilgili teklif reddedilirken, profesyonel bir genel sekreterlik makamının oluşturulması ise olumlu bulundu.

Genel kurulda RTİB üyelerine seslenen Türkiye Moskova Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Gökhan Turan, iki ülke ilişkilerine yaptıkları katkı nedeni ile teşekkür etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya gerçekleştireceği ziyaret hazırlıkları nedeni ile Büyükelçi Aydın Sezgin’in Türkiye’de olduğunu ve genel kurula başarı dileklerini ilettiğini kaydeden Turan, son yirmi yılda Türkiye-Rusya siyasi, ticari ve turizm ilişkilerin hızla geliştiğini söyledi. Müsteşar, artan temsilcilik ve personelle iş dünyasına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Beşinci dönem faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından söz alan Eski Başkan Savaşır, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, kişiler değil kurumların başarılarının önemli olduğunu ifade etti. RTİB’in iş dünyası açısından önemli bir görevi yerine getirdiğine değinen Savaşır, “Sıkıntı ve yalnızlık zamanlarımızda altında buluşacağımız evimiz. Desteğini esirgemeyenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

TÜRKİYE’DEN BÜYÜKLER GELMEDEN DENGE DEĞİŞMEZ

Kongre üyelerine hitap eden Karaaslan, “Türk toplumunun kendi arasında top çevirmek ya da Rusya ile bütünleşmek” konusunda karar vermesi gerektiğini, RTİB’in içini dolduracaklarını vurguladı.

Dünya ekonomilerinin daraldığına ve Rusya’nın da hızla değiştiğine işaret eden Karaaslan, “Türkiye’den yeni yatırımcıları Rusya’ya gelmeleri için teşvik etmeliyiz. 6 büyük Türk şirketinin Rusya’daki yatırımları 10 milyar dolar. Büyükler buraya gelmeli. Rusya – Türkiye ticari ilişkilerinde aleyhimize olan denge nasıl kapanacak? Otomobil yan sanayi yavaş yavaş gelmeye başladı. 25 milyar dolarlık sektör Rusya pazarını görmeli. Rusya’da sektörün pazar payı sadece yüzde 1. İyi bildiğimiz turizm, sağlık ve eğitim sektörleri buraya daha çok gelmeli…” önerisinde bulundu.

RUSYA – TÜRKİYE ARASINDA “STRATEJİK MASA” KURULMALI

Rusya ve Türkiye arasında belirlenen 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacminin ciddi bir strateji belirlenememesi durumunda başarılmasının imkansız olduğu uyarısında bulunan Karaaslan şu tespitlerde bulundu: “Kasım’ın 21’inde Başbakan Erdoğan’ın Rusya’ya ziyareti var. Meyve – sebze gibi detay konular masada olmamalı. Rusya – Fransa zirve yapıyor, ortak fonların kurulması kararlaştırılıyor. Daha ciddi konular gündemde olmalı.”

2014 GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLMAYACAK

Dünya ekonomilerinin 2014’de daralacağını, Rusya’nın bu yıl için yüzde 2’nin altında büyüdüğünü hatırlatan Karaaslan, “Serbank ve Mersin Akkuyu yatırımları toplamda 25 milyar doları buluyor. Bu Rusya’nın Türkiye’ye olan güveninin işareti. Akkuyu’da standartlara uyularak Türkiye’nin enerji ihtiyacı karşılanmalı.” dedi.

RTİB’in Rusya’da 15 senedir var olduğunu ve olmaya devam edeceğini kaydeden Karaaslan, “Türk lobisinin var olması lazım. Derdimiz pastayı büyütmek. Emeğimize ve ekmeğimize saygı duyacağız.” şeklinde konuştu. Karaaslan kendisinden önce görev yapan başkanlara da teşekkür etti.

Önceki dönem yönetimde yer alan Ekol Group Başkanı Mustafa Çalkan da yaptığı konuşmada, yapılanların yeterli olmadığını, daha güzel çalışmaların yapılabileceğini söyledi. Üye sayısının azalsa da etkin hale geldiğine işaret eden Çalkan, yeni yönetime başarı diledi.