Karadeniz Bölgesi sele teslim

Karadeniz Bölgesi’nde etkisi altına alan sel, tüm Karadeniz sahil şeridini ve Doğu Anadolu’nun üst kesimlerini içine alacak şekilde genişleme gösterdi.

Yoğun yağışların oluşturduğu sel ve heyelandan dolayı aralarında bir belde belediye başkanının da bulunduğu 4 kişi hayatını kaybederken çok sayıda ev ve işyeri hasar gördü. Samsun’un Terme ilçesine bağlı Kocaman Beldesi Belediye Başkanı Sezai Nevik (54), heyelan sebebiyle aracının dereye uçması sonucu öldü.

Giresun Keşap’ta köprüden geçerken sel sularına kapılan otomobildeki 4 kişilik aileden anne-baba boğuldu. Pek çok şehrin ulaşımında zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Artvin’in Ardanuç ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu 50 koyun telef oldu. Fatsa sınırlarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. Ordu Ünye’de selden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Seller, Karadeniz’in kaderi olmamalı.” dedi. Özak, selden etkilenenlere gereken yardımın yapılacağını bildirdi. Orman Bakanı Osman Pepe de felakete farklı bir boyut getirerek, “Karadeniz’de duble yola ihtiyacımız vardı. Ama bu yol keşke buradan geçmeseydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Sel suları belediye başkanını da yuttu
Karadeniz Bölgesi’nde 3 gündür etkili olan yağışlar ve heyelan 3 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Çok sayıda evin hasar gördüğü bölgede kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Yağışlı havanın birkaç gün daha etkili olmasının beklendiği bölgede, yetkililer muhtemel sel baskınlarına karşı vatandaşların duyarlı olmasını istiyor.

Samsun’un Terme ilçesine bağlı Kocaman Beldesi Belediye Başkanı Sezai Nevik, heyelan sebebiyle aracının dereye uçması sonucu hayatını kaybetti. Başkan Nevik (54), gece bir düğünden beldeye dönerken kullandığı 55 KK 070 plakalı otomobil ile Derebaş köyü yakınlarında heyelan nedeniyle Limandere’ye yuvarlandı. Bu sırada otomobilden çıkmayı başaran Nevik, dere suyuna kapılınca boğularak vefat etti. DYP’li Başkan Nevik’in cesedi Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik ekiplerince bulundu. Samsun’da sel nedeniyle enerji nakil hatlarında arızalar meydana geldiği için bazı yerleşim birimlerine elektrik verilemedi. Ayvacık, Terme ve Çarşamba’nın bazı köylerine ulaşım güçlükle sağlandı.

Giresun’un Keşap ilçesinde köprüden geçerken sel sularına kapılan otomobildeki 4 kişilik aileden anne-baba, boğuldu. Saraycık köyünden Keşap ilçe merkezine giden Eşref Pınar yönetimindeki 34 DLL 50 plakalı otomobil, Saraycık Köprüsü’nden geçerken, yükselen Balıklısu Deresi’nin sularına kapıldı. Sürücü Eşref Pınar (29) ile kardeşi Yasemin Pınar (26), otomobilden dışarı çıkarak kurtulmayı başardılar. Halil Pınar (48) ile eşi Gülşen Pınar (49), otomobille birlikte sel sularına kapılarak sürüklendi. Boğulan Halil ve Gülşen Pınar’ın cesetleri, vatandaşlar ve jandarma ekiplerince, sabah olay yerinden yaklaşık bir kilometre uzaklıkta dere kenarında bulundu.

Sel ve heyelan sebebiyle Karadeniz Bölgesi’nde şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda da zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Heyelan sebebiyle kapanan Of-Çaykara devlet karayolunda tek şeritten ulaşım sağlanıyor. Sinop’ta etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bazı ev ve iş-yerleri sular altında kaldı. Yaklaşık 1,5 saat süren sağanakta kent merkezindeki Gazi Mahallesi ve Tersane Caddesi’ndeki bazı binaların zemin katları ile işyerlerini su bastı. Kanalizasyonlardaki tıkanmalar nedeniyle ulaşım kısa süreyle aksadı, birçok yerde elektrik arızası meydana geldi. Ayrıca yaşanan kısa süreli hortum şehirde korkuya neden oldu. Giresun’un Espiye ve Yağlıdere ilçelerinde çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Yağlıdere’de 2 kamyonet ve 1 otomobil sel sularına kapıldı. Karadeniz bölgesinin genelinde elektrik kablolarının kopması sonucu elektrik kesintileri yaşandı.
_________________________________

Van’da evi yıkılan bir kadın hayatını kaybetti

Van’ın Çaldıran ilçesinde sel sularına kapılan 1 kadın hayatını kaybetti. Sel nedeniyle köylülere ait yaklaşık bin küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu. Selin etkili olduğu ve ilçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunan 300 haneli Hangedik köyünde incelemelerde bulunan Van Valisi Niyazi Tanılır, 40 yaşındaki Hediye Saçak’ın evinin yıkılması sonucu sel sularına kapılarak yaşamını yitirdiğini söyledi. Evleri yıkılan ailelerin ilçedeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na (YİBO) yerleştirileceğini ifade eden Tanılır, vatandaşların zararlarının en kısa zamanda telafi edileceğini kaydetti. Selde yaşamını yitiren 8 çocuk annesi Hediye Saçak’ın cesedi, suların çekilmesiyle bulundu. Sıtkı Yıldız, Van

_____________________________

Yıldırım düşünce 50 koyun telef oldu

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı 2 bin 100 rakımlı Aydın köyünde 200 koyunluk sürünün üzerine yıldırım düştü. Olayda 50 koyun telef oldu. Sürünün çobanı İlhan Bilgin (40), havanın aniden bulutlanması sonucu yağmura tutulduğunu, yağmurun şiddetinin artmasıyla yıldırım düştüğünü söyledi. 50 koyunun telef olduğunu ifade eden Bilgin, yıldırım düştüğü esnada koyunların yakınında olmaması sebebiyle hayatta kaldığını ifade etti.
_____________________________

Kayıpları arama çalışmaları sürüyor

Rize’de etkili olan sağanak yağış sırasında sel sularına kapılarak kaybolan vatandaşı arama çalışmaları sürüyor. İkizdere’de balık tutmaya gittiği derede karşıdan karşıya geçmeye çalışırken sel sularına kapılan İbrahim Ekşi’yi (33) arama çalışmaları İkizdere Vadisi boyunca sivil savunma, jandarma ve köylüler tarafından yapılıyor. Sel sularının taşması sonucu Rize-İkizdere karayolunun bazı yerleri sular altında kaldı.
_____________________________

‘Felaketler çarpık yapılaşmanın ürünü’

Ordu’nun Ünye ilçesinde su baskını ve selden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Seller Karadeniz’in kaderi olmamalı.” dedi. Özak, selden etkilenenlere gereken yardımın yapılacağını bildirdi. “Devletimiz güçlüdür. Gereken yapılır. Üzüntümüz, can kaybı olması, diğerlerinin hepsini çözeriz.” diyen Özak, çarpık yapılaşmanın bitmesi gerektiğini söyledi.
_______________________________

Dereköy Sınır Kapısı’na ulaşılamıyor

Kırklareli’nde, şiddetli yağış yüzünden Bulgaristan ile bağlantıyı sağlayan Dereköy Sınır Kapısı’ndan ulaşım yapılamıyor. Şiddetli yağış nedeniyle Dereköy Sınır Kapısı’na ulaşım sağlanamadığından, Bulgaristan’a çıkış yapacak araçlar Kapıkule ve Hamzebeyli Sınır Kapısı’na yönlendirildi. Sınır kapısı ile uzun süre telefon bağlantısı da kurulamadı. Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş, sağanak yağış nedeniyle merkeze bağlı Dereköy’deki derenin sularının artması sonucu, sel sularının getirdiği akıntıya kapılan malzemelerin köprüyü tıkayarak taşkına yol açtığını söyledi. Sağanak yağış nedeniyle oluşan sel sularının maddi hasara yol açtığını bildiren Coş, “Herhangi bir can kaybının yaşanmaması sevindiricidir.” dedi. Kırklareli merkezde herhangi bir olumsuz durumun yaşanmadığını ifade eden Coş, şunları kaydetti: “Sağanak yağış nedeniyle merkeze bağlı Dereköy’deki derenin sularının artması sonucu, sel sularının getirdiği akıntıya kapılan malzemeler köprü tıkayarak taşkına yol açtı. Dereköy’deki evlerin bir kısmı boşaltıldı. Helikopter de dahil tüm imkanlarımızı seferber ederek, köprü temizlik çalışması yapıyoruz.” Bursa’da ise TEDAŞ’ın İzmir yolu Honda Plaza mevkiindeki trafosunda sağanak yağış sonucu yıldırım düşmesi nedeniyle patlama meydana geldi.
___________________________

Porsuk çayı taştı, evler sular altında

Eskişehir’de etkili olan şiddetli yağışta bazı ev ve işyerlerini su bastı. Dün öğleden sonra başlayan ve bir saat süren sağanak yağış nedeniyle menfezler patladı, kanalizasyon suları taştı. Trafiğin yoğun olduğu caddelerde maddi hasarlı trafik kazalarına da yol açan yağmur, Porsuk Nehri kenarında bulunan Adalar mevkiindeki kafelerde oturan gençlerin eğlence kaynağı oldu. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve vatandaşlar, su baskınlarının meydana geldiği ev ve işyerlerinde, su tahliyesi çalışmalarına devam ediyor. İtfaiye müdürlüğü yetkilileri, şu ana kadar su baskınları ile ilgili 300 kadar ihbar aldıklarını bildirdiler. Yetkililer, sağanak yağış nedeniyle 12 binanın kısmen zarar gördüğünü kaydettiler.